Dom

Jak zacząć obserwować ptaki? "Trzeba przede wszystkim otworzyć oczy i uszy"

Dom

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jakich ptaków warto wypatrywać we wrześniu?

Jesień to doskonała okazja do tego, aby zacząć obserwować ptaki. Jakie gatunki możemy zobaczyć? Gdzie najlepiej ich wypatrywać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Jackiem Karczewskim, przyrodnikiem i miłośnikiem ptaków.

Dlaczego warto obserwować ptaki?

Jesień to czas, kiedy niektóre ptaki zaczynają odlatywać do ciepłych krajów. Dzięki specyficznemu położeniu geograficznemu możemy obserwować tę niezwykłą wędrówkę. - Nad Polską przebiega wielki szlak syberyjsko-atlantycki. To właśnie nad naszym kraje przelatują ptaki, które zamieszkują Syberię czy Skandynawię. Niektóre z nich lecą aż do Australii lub w okolice Antarktydy. Tak długą trasę pokonują m.in. rybitwy popielate - mówił w Dzień Dobry TVN Jacek Karczewski, przyrodnik, miłośnik ptaków i członek stowarzyszenia "Jestem na pTak!".

W ocenie specjalisty do tego, aby przyglądać się ptakom wcale nie potrzeba specjalnej wiedzy. Miejsce, w którym będziemy to robić, też nie ma większego znaczenia. - Myślę, że trzeba przede wszystkim otworzyć oczy i uszy. Tak naprawdę ptaki możemy obserwować z dowolnego miejsca - mówił nasz gość.

Gdzie odlatują ptaki na zimę?

Pierwsze klucze ptaków na niebie powinny pojawić się już za kilka tygodni. Co ciekawe, nie wszystkie będą odlatywały do ciepłych krajów. - Celem dla wielu ptaków będzie zachodnia Polska. Jeśli zima będzie łagodna, część z nich już tam zostanie. Inne wybiorą się w podróż do zachodniej Europy. Będą to m.in. szpaki oraz żurawie - mówił przyrodnik. Skąd biorą siłę na tak daleką podróż? - Niektóre pokonują np. po 200-300 kilometrów. Robią przystanek na odpoczynek oraz zdobycie pożywienia i lecą dalej. Inne pokują np. trasę do Afryki bez żadnego zatrzymywania - dodał.

Warto dodać, że obserwując ptaki - do pewnego stopnia - można przewidywać pogodę. - Od pewnego czasu nie widzę już jaskółek, a to może świadczyć o tym, że zima w tym roku przyjdzie znacznie wcześniej - mówił w Dzień Dobry TVN Jacek Karczewski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Pozostałe wiadomości