Jak wygląda dziś Arktyka i jak zmiany klimatyczne wpływają na jej florę i faunę? Odpowiedzi na te pytania udzielili bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN.
Brytyjski monarcha wygłosił przemówienie.
Wielu osobom nie podobają się ich metody walki ze zmianami klimatycznymi. Kto ma rację?
Jak to możliwe?
Co udało się odnaleźć?
Efekt cieplarniany bywa nazywany „efektem szklarniowym”. Sprawdź, na czym polega i jakie są jego skutki.
"Nie ma w stolicy miejsca na akty wandalizmu".
Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku cyklu "Dzieci świata" przedstawiła historie najmłodszych migrantów klimatycznych, którzy pracują w kamieniołomach. Codziennie w trudnych warunkach rozłupują głazy i dźwigają. - Od roku nie chodzę do szkoły - przyznał 13-letni Olivier.
Są licealistkami, a już dziś mogą pochwalić się międzynarodowym sukcesem. Zosia Lewandowska, Maja Kolopińska i Matylda Kącka dostały się do finału prestiżowego konkursu Climat Change Challange w Abu Zabi. Na czym polegał ich ekologiczny projekt?
Globalne ocieplenie klimatu prowadzi do wielu zmian klimatycznych. Już od lat nad Europą ciąży widmo podtopień rejonów nadmorskich. Czy taką przyszłość czekają polskie Żuławy?
Kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja?
Jest to skutek postępujących zmian klimatu.
Pod koniec lutego ukazał się Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych IPCC. Wskazano w nim, jak zmiana klimatu przekłada się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. O tym, co może grozić naszemu regionowi powiedziała fizyk atmosfery, dr Aleksandra Kardaś.
Skąd takie zmiany? Na to pytanie odpowiedział przyrodnik i leśnik Marcin Kostrzyński.
Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.
W piątek, 29 października w samo południe w kilku miastach Polski zabrzmią syreny alarmowe w ramach akcji społecznej "Alarm dla klimatu". Jej celem jest zwrócenie uwagi na nadchodzący szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow oraz postępujące zmiany i kryzys klimatyczny.
"Niezbędne są szybkie działania i współpraca".
Jak wyjaśnia się to zjawisko?
Nastolatka protestowała pod siedzibą szwedzkiego parlamentu, czym skupiła na sobie uwagę mediów z całego świata.
W piątek 17 września Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) opublikowała najnowszą ocenę aktualnego stanu planów klimatycznych w poszczególnych krajach. Na jakim etapie jest światowa walka z kryzysem klimatycznym?
Przez południową Europę przetacza się fala upałów. Temperatura przekroczyła tam 40 st. C. Tamtejsze media podają, że za taką pogodą odpowiedzialny jest "Lucyfer". Czym jest i czy może dotrzeć też do Polski? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Wasilewski, prezenterem pogody TVN Meteo.
Ostatnie tygodnie to szereg gwałtownych i ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Byliśmy świadkami fali upałów, potężnych nawałnic, powodzi i pożarów. Czy to nowa rzeczywistość kryzysu klimatycznego? Z tym pytaniem w Dzień Dobry Wakacje zmierzyła się dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery i ekspertka ds. zmian klimatu.
Teoretycznie Noteć ma 391 km i jest największym dopływem Warty. "Teoretycznie", bo tak naprawdę wygląda to zupełnie inaczej. Szósta pod względem powierzchni dorzecza rzeka Polski wysycha. Są miejsca, gdzie tej wody w ogóle nie ma. Jak do tego doszło?
Marcin Popkiewicz to człowiek-orkiestra: fizyk, klimatolog, dziennikarz, autor książek i licznych artykułów. Zajmuje się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Naukowiec od lat ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia czy nadmiernym zużyciem energii. Co musimy zrobić, żeby nie doszło do załamania się naszej cywilizacji?
O trzęsieniach ziemi, ich przyczynach i możliwości ich przewidywania rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dr. hab. Grzegorzem Lizurkiem z Zakładu Sejsmologii PAN. Czy działalność człowieka może być bezpośrednią przyczyną tragicznych w skutkach zjawisk sejsmicznych? Zobaczcie!