Jak ocieplenie klimatu wpływa na Arktykę?
Jak podkreślił popularyzator nauki Michał Brennek, który regularnie odwiedza biegun północny, skutki zmian klimatycznych są na nim widoczne gołym okiem.
- U nas już widzimy bardzo poważne skutki zmian klimatu, np. w lasach, w rolnictwie, w bilansie wodnym. Natomiast tu, w Arktyce, wszystko jest razy cztery. Jak tu jesteś co parę lat, to widzisz, że te miejsca, do których byłeś przyzwyczajony, wyglądają zupełnie inaczej - zauważył.
Bohater reportażu Dzień Dobry TVN zwrócił również uwagę na to, jak bardzo postępujące ocieplenie atmosfery przyczynia się do zachwiania równowagi klimatycznej.
- Prądy morskie, czapy lodowe - to wszystko odgrywa olbrzymią rolę w tym, żeby ten klimat był mniej więcej taki, jaki jest. Jeżeli pozbawisz świat czapy lodowej, a pozbawiamy go w sposób fenomenalnie szybki, to ten klimatyzator nawali - powiedział Michał Brennek.
Polarnik Wojciech Moskal zaznaczył natomiast, że tak szybko idące zmiany wpływają nie tylko na mieszkańców Arktyki, ale i jej florę oraz faunę. Deszczowe dni sprawiają, że usytuowane na podmokłych terenach domy tracą swoją stabilność, a zamieszkujące biegun północny zwierzęta muszą przystosowywać się do warunków, które nie są ich naturalnymi.
- Jest tego lodu morskiego zdecydowanie mniej. Fiordy nie zamarzają [...] Zimy były tu kiedyś mroźne, stabilne. A teraz, w grudniu, potrafi tu nawet lać deszcz - przyznał.
Henryk Arctowski - kim był pierwszy Polak polarnik?
Henryk Arctowski był pierwszym Polakiem, który w wieku 26 lat został kierownikiem naukowym międzynarodowej wyprawy do Antarktyki. O przebiegu podróży, a także towarzyszących jej wyzwaniach, wybitny naukowiec, myśliciel i zagorzały patriota pisał w pamiętnikach, do których dotarły gościnie Dzień Dobry TVN.
Reżyserka Katarzyna Dąbkowska i pisarka Dagmara Bożek były tak zafascynowane osobowością i dokonaniami Arctowskiego, że postanowiły stworzyć jego biografię. Jak podkreśliły obie panie w rozmowie z prowadzącymi, był to człowiek o niezwykle trudnym, a jednocześnie wyjątkowym charakterze. Za co go pokochały?
- Tak mówimy, że Henryk nas połączył [...]. Fascynacja nim rozwijała się coraz bardziej, gdy docierałyśmy do kolejnych wątków, materiałów archiwalnych [...] - powiedziała Katarzyna Dąbkowska.
- Był bardzo oddany temu, co robił. Był idealistą, marzycielem. Nie bał się wyzwań, ale miał niesamowicie trudny charakter, jak większość osób wybitnych - dodała Dagmara Bożek.
Jak podkreśliły autorki biografii Henryka Arctowskiego, zorganizowana przez niego wyprawa należała do niezwykle wymagających i niebezpiecznych.
- To było pierwsze i nie do końca planowane zimowanie, czyli przebywanie przez rok w warunkach polarnych. Nie było odpowiedniego ekwipunku, nie było wiadomo, jak człowiek - fizycznie i psychicznie - reaguje na ciemności nocy polarnej - zaznaczyła pisarka Dagmara Bożek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polscy naukowcy prowadzą badania na terenie Arktyki. "Niedźwiedzie pukały nam w szyby"
- Adam Wajrak i jego pasja do Arktyki. "Najfajniejsze w życiu, poza miłością, to jest mieć przygody"
- Metan z Arktyki uwalnia się do atmosfery. Prof. Szymon Malinowski ostrzega: "Wszystko jest w naszych rękach"
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News