wyprawa

  wyprawa

  Są nadal takie osoby, które mają wątpliwości, czy ojciec poradzi sobie sam z dzieckiem na wakacjach. Zapominają, że takie wspólne wyprawy taty i malucha to doskonały sposób na wzmocnienie więzi, a także szansa na przeżycie niezwykłej przygody. Dlaczego jeszcze warto się na nią zdecydować? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Długowskim, podróżnikiem, Dominikiem Gawriłow‎em, organizatorem spływów kajakowych i jego córką Leną.

  Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.

  To może być najważniejsze wydarzenie w świecie astrofotografii. Michał Ostaszewski będzie miał szansę zrobić najdokładniejsze zdjęcie Drogi Mlecznej. Aby zrealizować swój projekt życia, udaje się aż do Namibii. Jego wyprawę będzie dokumentował youtuber Marcin Kuciński. O planowanej podróży opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Łukasz Radwan postanowił przybliżyć naszym widzom jeden z siedmiu cudów Polski - Kanał Elbląski. To jedyny taki kanał na świecie! Jakie atrakcje oferuje nam ten zabytek i pomnik historii? Co można zobaczyć podróżując kanałem?

  Czy w lasach pojawiły się już grzyby? Czy w najbliższych dniach pogoda będzie łaskawa dla grzybiarzy? Gdzie można się spodziewać udanych zbiorów, a gdzie będziemy musieli jeszcze poczekać? Zobaczcie.

  Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?

  Znany polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński wybrał się do Japonii. Pracuje tam nad wyprawą No Trace Expedition. W jej trakcie zamierza samochodem elektrycznym przejechać całą Eurazję, pokonując tysiące kilometrów. Połączyliśmy się z nim za pośrednictwem Skype'a, aby powiedział o szczegółach swojego nowego projektu i filozofii życia.

  K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?

  Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?

  Łukasz Długowski zaprosił Krzysztofa Skibę na wyprawę w Bieszczady niedźwiedzim tropem. Na poszukiwania wybrali się wraz z fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim, który zdradził co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia: "Po pierwsze, cieszyć się, bo drugi raz możesz nie mieć okazji już niedźwiedzia zobaczyć, są bardzo płochliwe. Po drugie, nie przejmować się bo i tak to niedźwiedź zadecyduje co zrobić, a my możemy najwyżej sobie spokojnie stać".

  Ostatnia wyprawa Marka Kamińskiego wokół Tatr - Trace Tatra miała na celu propagowanie idei minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz świadomego i odpowiedzialnego podróżowania. Towarzyszyliśmy mu z kamerą. Ile śmieci znalazł na swojej drodze? Gdzie zamierza wyruszyć w kolejną podróż?

  Już w połowie października Marek Kamiński wyruszy pieszo w podróż dookoła Tatr. Jak i gdzie się przygotowuje do tej wędrówki? Ile kilometrów będzie musiał przejść w Tatrach? Jaki ekwipunek weźmie ze sobą? O No Trace Tatra podróżnik powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Już dziś o godz. 21:30 zapraszamy przed telewizory na premierowy odcinek drugiej edycji programu "Azja Express". Pierwsza edycja okazała się wielkim przebojem, a druga nie będzie gorsza, bo gwiazdy, które się w niej pojawią - jak mówi Marcin Prokop - są prima sort. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kilkoro uczestników tej edycji m.in.: Martę Wierzbicką, Joannę Przetakiewicz, Michała Piróga, Dorotę Gardias i Antoniego Pawlickiego. Jak wyglądały ich pierwsze dni po powrocie z Azji? Dlaczego Michał Piróg zdecydował się wziąć udział w tym programie i, którego uczestnika bardzo polubił? Po co do Azji pojechała Joanna Przetakiewicz? Która uczestniczka "leciała na" Antoniego Pawlickiego i jak Antoni wspomina swój udział w wyprawie do Azji?

  6 września o 21.30 w TVN startuje druga część programu Azja Express. W naszym studiu, o wyjątkowej przygodzie jakim był dla nich udział w programie, opowiedziały nam uczestniczki pierwszej edycji: Agnieszka Włodarczyk i Maria Konarowska oraz Zuzanna i Julia Bijoch, które zobaczymy w nowych odcinkach. Czy siostry Bijoch przygotowywały się do programu oglądając poprzednią edycję "Azja Express TVN"?

  Oto historia braterskiej miłości, która pomogła przetrwać ciężkie chwile, nie tylko w podróży. Tę podróż odbyli: Hubert Kisiński i Dawid Andres, których gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje. Zobaczcie materiały z tej podróży.

  Tym razem Monika Mariotti wybrała się do małej, mołdawskiej wsi. Zobaczcie jak wyglądają przygotowania i sama ceremonia tradycyjnego chrztu. "Z ziarenek z chrzcielnego bukietu można wywróżyć sobie jak liczne czeka nas potomstwo" - zobaczcie ile dzieci będzie miała Monika! :)

  "26 października 2015 wyszliśmy na ul. Krakowską w Kielcach i zaczęliśmy machać na stopa. Zatrzymuje się samochód - 'Gdzie chcecie jechać?' - Dookoła świata!". Tak zaczęła się podróż, podczas której trener Jacek Słowak wraz ze studentami Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach zwiedził 35 państw, 6 kontynentów i przejechał prawie 80 tysięcy kilometrów!

  Rafał Kośnik i jego żona Sylwia napisali książkę o podróży do Amazonii - on z perspektywy podróżnika, a ona - rodziny czekającej na powrót. Państwa Kośniaków i ich synów gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego Rafał zdecydował się na podróż, kiedy jego żona była w ciąży? Dlaczego wybrał Amazonię? Jak się przygotował do tej wyprawy? Jak Sylwia zniosła to, że mąż był w dość niebezpiecznym miejscu?

  Od 20 lat nie schodzi z górskich szlaków. Adam Bielecki, polski alpinista wyrusza w kolejna wyprawę. Gdzie i z kim? Jak sam żartuje, to ekipa jak z dowcipu: Kanadyjczyk, Niemiec, Szkot i Polak. W Dzień Dobry TVN powiedział o tym jak wspinaczka wpływa na duszę i czy sprawia ból. Jakie jest najgłupsze i najczęstsze pytanie, które zadają mu ludzie?

  Archipelag wysp wulkanicznych na Morzu Norweskim między Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Żyje tam jedynie 50 tysięcy mieszkańców, a wśród nich około 100 Polaków. Poznaliśmy historie kilku z nich. Jak trafili na Wyspy Owcze i czym zdobyły one ich serca? Zobaczcie!

  Kinga Burzyńska spotkała się z pierwszą Polką, która zdobyła biegun południowy, po 69 dniach samotnej podróży! Jak wygląda dieta zdobywcy bieguna i co jest najtrudniejsze w takim przedsięwzięciu? Poznajcie Małgorzatę Wojtaczkę: "Samotność daje dużą niezależność i poczucie wolności. (...) Samotnie można bardziej przeżywać taką podróż".

  20 lat temu nowotwór odebrał mu nogę. Rafał Gręźlikowski, jednonogi podróżnik i cyklista, swoim sposobem na życie udowadnia codziennie, że im trudniej tym lepiej. W cyklu "Zielone Drzwi" opowiedział Annie Maruszeczko o swoich podróżach nieutartymi szlakami i recepcie na optymizm. Dlaczego podczas zimowych wypraw woli nocować w namiocie niż w hotelu?