wyprawa

  Podróż za ocean może okazać się nie lada atrakcją dla całej rodziny. Przekonał się o tym Robert Motyka, który wraz z bliskimi wybrał się na dwutygodniową wycieczkę objazdową po Stanach Zjednoczonych.

  Trzy lata temu Jakub Tolak i Zofia Samsel postanowili zmienić swoje życie i udali się w pełną przygód podróż kamperem. Para postanowiła kontynuować wojaże po narodzinach dziecka.

  W lipcu br. na szczycie ośmiotysięcznika stanęły Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. W Dzień Dobry TVN polskie himalaistki opowiedziały o swoim wielkim sukcesie.

  "Najbardziej urzeka mnie przestrzeń".

  Do jakich wniosków doszedł architekt Metody Biegun? Z jakimi problemami mierzą się najmłodsi?

  Słabość do szybkich samochodów można przekuć w szlachetne działania, mające na celu wsparcie chorych dzieci i młodzieży. Z takiego założenia wyszli organizatorzy wypraw motoryzacyjnych, które każdego roku pozwalają zebrać środki na leczenie najmłodszych.

  O czym warto pamiętać przygotowując się na weekendowy wypad?

  Mariska Kasteloo postanowiła odmienić swoje życie, wybierając się w niezwykłą podróż kamperem. Przemierzyła setki kilometrów, by dojechać do Polski.

  Aby wyprawa była przyjemna i przede wszystkim bezpieczna, warto się do niej odpowiednio przygotować.

  Ich celem jest przejście największej wyspy świata z zachodu na wschód w 30 dni. Jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają?

  Bartek Zobek jest podróżnikiem. Za namową koleżanki mężczyzna pojechał do Ugandy, gdzie wytycza szlaki turystyczne. Dlaczego się na to zdecydował? Jakie ma palny na przyszłość? O tym opowiedział w DDTVN.

  „Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt. Jakie zwierzę spotkają w drugim odcinku?

  Są nadal takie osoby, które mają wątpliwości, czy ojciec poradzi sobie sam z dzieckiem na wakacjach. Zapominają, że takie wspólne wyprawy taty i malucha to doskonały sposób na wzmocnienie więzi, a także szansa na przeżycie niezwykłej przygody. Dlaczego jeszcze warto się na nią zdecydować? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Długowskim, podróżnikiem, Dominikiem Gawriłow‎em, organizatorem spływów kajakowych i jego córką Leną.

  Historia Aleksandry i Andrzeja Wiśniewskich to gotowy materiał na film. Kilka lat temu postanowili rzucić wszystko i ruszyć w świat kamperem. Nie jest to jednak typowy pojazd, który można znaleźć w każdej wypożyczalni. Ich egzemplarz to przerobiona karetka.

  Andrzej Łagowski pragnął spełnić swoje największe marzenie i z Lubelszczyzny ruszył nad Morze Czarne na tratwie. Niestety koleje losu sprawiły, że musiał opuścić swój środek transportu i zamienić go na rower. Nie zwracając uwagi na przeciwności losu podróżnik kontynuuje swoją wyprawę, a o jej szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.

  To może być najważniejsze wydarzenie w świecie astrofotografii. Michał Ostaszewski będzie miał szansę zrobić najdokładniejsze zdjęcie Drogi Mlecznej. Aby zrealizować swój projekt życia, udaje się aż do Namibii. Jego wyprawę będzie dokumentował youtuber Marcin Kuciński. O planowanej podróży opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma już trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu, a 18 grudnia wyruszyła z zimową wyprawą na K2. Jak obecnie wygląda sytuacja?

  Ryszard Tunkiewicz stał się inspiracją dla wielu ludzi. W wieku 70. lat może pochwalić się podróżami do wielu zakątków świata. Żadne kilometry nie są mu straszne. - Realizuję swój plan po kolei, w różny sposób i różnymi środkami lokomocji – pieszo, pociągiem i autobusem - powiedział podróżnik w Dzień Dobry TVN.

  We wrześniu tego roku, polska ekipa Natango i Men of Sea na pokładzie jachtu Ocean B przekroczyła 82°37'N szerokości północnej, ustanowiła tym samym nowy rekord Polski i pobiła światowy rekord Guinessa. Kpt. Marek Rajtar opowiedział nam o tej wyjątkowej ekspedycji.

  Ich pasją jest pokazywanie opuszczonych miejsc. Tym razem wybrali się do Fukushimy - miasta, w którym w 2011 roku doszło do katastrofy elektrowni atomowej. Konrad Niedziułka i Łukasz Dąbrowski opowiedzieli nam o miejscach, w których zatrzymał się czas.

  Łukasz Radwan postanowił przybliżyć naszym widzom jeden z siedmiu cudów Polski - Kanał Elbląski. To jedyny taki kanał na świecie! Jakie atrakcje oferuje nam ten zabytek i pomnik historii? Co można zobaczyć podróżując kanałem?

  Czy w lasach pojawiły się już grzyby? Czy w najbliższych dniach pogoda będzie łaskawa dla grzybiarzy? Gdzie można się spodziewać udanych zbiorów, a gdzie będziemy musieli jeszcze poczekać? Zobaczcie.

  Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?

  Znany polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński wybrał się do Japonii. Pracuje tam nad wyprawą No Trace Expedition. W jej trakcie zamierza samochodem elektrycznym przejechać całą Eurazję, pokonując tysiące kilometrów. Połączyliśmy się z nim za pośrednictwem Skype'a, aby powiedział o szczegółach swojego nowego projektu i filozofii życia.

  K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?

  Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?

  Łukasz Długowski zaprosił Krzysztofa Skibę na wyprawę w Bieszczady niedźwiedzim tropem. Na poszukiwania wybrali się wraz z fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim, który zdradził co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia: "Po pierwsze, cieszyć się, bo drugi raz możesz nie mieć okazji już niedźwiedzia zobaczyć, są bardzo płochliwe. Po drugie, nie przejmować się bo i tak to niedźwiedź zadecyduje co zrobić, a my możemy najwyżej sobie spokojnie stać".

  Ostatnia wyprawa Marka Kamińskiego wokół Tatr - Trace Tatra miała na celu propagowanie idei minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz świadomego i odpowiedzialnego podróżowania. Towarzyszyliśmy mu z kamerą. Ile śmieci znalazł na swojej drodze? Gdzie zamierza wyruszyć w kolejną podróż?