"Mnie najbardziej niepokoi alkohol". Jakie grzechy turyści najczęściej popełniają w górach?

Największe grzechy turystów w górach

Największe grzechy turystów w górach
Grzechy turystów w górach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sezon zimowy trwa i w Tatrach nie brakuje turystów, którzy chcą zdobywać górskie szlaki. Niestety - mimo apeli służb i ratowników - wciąż zdarzają się osoby, które wychodzą w góry nieprzygotowane lub niewłaściwie ubrane. Jakie błędy najczęściej popełniają turyści?

Największe grzechy turystów

Ogromna grupa turystów wychodzi w góry w niewłaściwym obuwiu. Jan Krzeptowski-Sabała, przewodnik tatrzański zdradził, że na trasie na Kasprowy Wierch odbywa się prawa rewia mody. - Nawet na szpilkach można zobaczyć panie, czy w jakichś butach miejskich. Gdzie ludzie wyjeżdżali z wózkami z małymi dziećmi, z saneczkami, a tam jest kilkaset metrów do jednej doliny, kilkaset metrów do drugiej doliny, oblodzenie, bardzo twardy śnieg - tłumaczył Jan Krzeptowski-Sabała.

Zdarzają się też osoby, które próbują zjeżdżać ze wzniesień na butach lub na reklamówkach. - Nie zalecamy takich rozwiązań, takiej zabawy, bo jest ona po prostu niebezpieczna. Do wagonika nie wpuszczamy ludzi z sankami czy jabłuszkami. W ostatnim czasie mieliśmy dwa takie zdarzenia, że ktoś korzystając z torby foliowej chciał zjechać rozpoczynającą się trasą narciarską, która oczywiście była wtedy była zamknięta. Jedna osoba wjechała w drugą. Dwa przypadki, dwie kontuzje - powiedział Łukasz Chmielowski, Polskie Koleje Linowe.

Dużym problemem jest także to, że turyści wychodzą w góry zbyt późno. - Po śniadaniu, czyli to jest godzina 10.00, wychodzą w te góry. Nie przewidują tego, że po zmroku już nie mają możliwości zejścia - dodała Tomasz Zająć, Tatrzański Park Narodowy.

Czego turyści nie powinni robić w górach?

- Mnie najbardziej niepokoi alkohol. To jest nieszczęście, które postępuje coraz dalej - stwierdził dr Sylweriusz Kosiński, anestezjolog, lekarz naczelny TOPR. Specjalista dodał, że jest grupa ludzi, która zaraz po wejściu na szczyt czy przełęcz pije alkohol. - Nawet piwo, to jest jednak jakieś 0,2 promila, to już jest taki poziom, że za kierownicę się nie powinno wsiadać, a co dopiero w górach, które są nafaszerowane przepaściami, ostrymi skałami, gdzie łatwo po prostu stracić równowagę - wyjaśnił.

Warto dodać, że sporym problemem jest zbyt duża wiara w informacje, które znajdujemy w sieci. - Nagle osoby, które czasami były kilka razy w górach, kręcą filmy z instrukcjami jak gdzieś dojść, jak coś zrobić. Te informacje często nie są prawidłowe. Czasami namawiają do niewłaściwych zachowań, typu wychodzenie w góry samotnie - dodał Jan Krzeptowski-Sabała.

Zgubna bywa też przekonanie o nieomylności różnego rodzaju aplikacji czy programów. Niedawno turyści, którzy skorzystali z z pomocy czata GPT trafili na bardzo trudny szlak, który ciężko jest pokonać nawet latem.

Jakie jeszcze błędy popełniają turyści w górach? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości