Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Niebezpieczne zjawiska pogodowe związane z wiatrem
Huragany, orkany, tajfuny i cyklony to tak naprawdę typy cyklonu tropikalnego. Są to zjawiska energetyczne związane z układami niskiego ciśnienia, w których nie występują fronty atmosferyczne, a które rozwijają się nad ciepłymi wodami. Ze względu na efekt Coriolisa, na półkuli południowej poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy na półkuli północnej kierunek ich ruchu jest przeciwny. Rozróżnienie między huraganem, orkanem, tajfunem a cyklonem zależy głównie od miejsca, w którym powstają.
Cyklony takie można również rozróżniać ze względu na ich siłę. Najsłabsze z nich nie przekraczają 17 metrów na sekundę i nazywane są depresją tropikalną. Jeśli wiatr rozpędza się do 33 m/s, to mowa o sztormie tropikalnym lub burzy tropikalnej. W przypadku organów, huraganów, tajfunów i cyklonów wiatr przekracza 33 m/s i ma niszczycielską moc.
Czym jest huragan?
Huragany są zjawiskami, z którymi mamy do czynienia na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku. Są to ekstrema pogodowe, które tworzą się przede wszystkim wzdłuż wschodniego wybrzeża USA i w okolicy Karaibów, ale również - choć rzadziej - wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Meksyku.
Czym jest tajfun?
Tajfun to nazwa, którą otrzymuje cyklon tropikalny formujący się na zachodnim Pacyfiku pomiędzy 100 a 180 południkiem. To oznacza, że takie zjawiska atmosferyczne formują się w miejscach takich jak Japonia, Chiny czy Filipinach.
Czym jest orkan?
Początkowo nazwa "orkan" odnosiła się do cyklonu tropikalnego formującego się w regionach Oceanu Indyjskiego. Jednak, kiedy w Europie Zachodniej i Środkowej zaczęły pojawiać się silne cyklony z huraganowymi wiatrami, termin ten zaczęto stosować również w kontekście takich zjawisk.
Czym jest cyklon?
Cyklony tworzą się zarówno w południowo-wschodniej części Oceanu Indyjskiego, jak i na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzie poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W związku z tym, mamy z nimi do czynienia w takich miejscach jak Indie, Bangladesz czy Australia.
Zobacz także:
- Zmiany klimatyczne uderzają w Polskę. Rzeki pokazują swoje brutalne oblicze. "Rozpacz"
- Tragiczne wieści z Nepalu. 23-letnia Polka zginęła w Himalajach
- Choroba fenowa - jak wiatr wpływa na nasze zdrowie?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/Instagram
Źródło zdjęcia głównego: Valeriy Lushchikov/Getty Images