Zaczynamy babie lato. Czym jest i jak długo potrwa?

Pajęczyna na tle zachodzącego słońca
Zaczynamy babie lato. Czym jest i jak długo potrwa?
Źródło: middelveld/Getty Images
Kiedy słońce grzeje jak w środku lata, a kalendarz pokazuje już pierwsze dni jesieni, możemy być pewni, że mamy do czynienia z fenomenem znanym jako babie lato. To zjawisko, które przynosi nam dodatkowe dni pełne słońca i ciepła, jest nie tylko ulgą po chłodniejszych dniach, ale ma też swoje tajemnice i ciekawostki. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jesień

DD_20231019_Kawiarenka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kącik jesieniary
Kącik jesieniary
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Styl jesieniary - swetry i spódnice
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Skarby jesieni – pomysły na pyszne przetwory
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne wianki do każdego wnętrza
Jesienne smaki
Jesienne smaki
Rozgrzej się na jesień
Rozgrzej się na jesień

Imieniny Brygidy a babie lato

Babie lato to zjawisko atmosferyczne, które występuje w okresie jesieni, na przełomie września i października. Związane jest z przysłowiami "po Świętej Brygidzie babie lato przyjdzie" i "wrzesień jeszcze w słońcu chodzi, babie lato już się rodzi". 8 października obchodzone są imieniny Brygidy, a więc oficjalnie rozpoczynamy okres Babiego Lata. 

Babie lato - czym jest?

Babie lato to okres ciepłej, słonecznej i spokojnej pogody, który występuje jesienią, najczęściej w drugiej połowie września lub na początku października. Zjawisko to jest charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego, występuje m.in. w Polsce. Termin "babie lato" jest używany również w odniesieniu do późnoletnich i jesiennych kwiatów oraz pająków z wielu różnych rodzin, które w tym okresie tworzą charakterystyczne pajęczyny i podróżują na nich. Dawniej wierzono, że niesione przez wiatr białe strzępki to nici z welonu Matki Boskiej, który spadł jej z głowy w chwili wniebowzięcia. 

W okresie jesieni, kiedy dni są coraz krótsze, a noce dłuższe, temperatura powietrza zaczyna spadać. Jednak w ciągu dnia, kiedy słońce jest nadal dość wysoko, powierzchnia ziemi jest w stanie dość mocno się nagrzać. Ciepłe powietrze unosi się w górę. W efekcie nad ziemią tworzy się warstwa ciepłego powietrza, która jest "przykryta" przez chłodniejsze powietrze z wyższych warstw atmosfery. To powoduje, że ciepło jest "zatrzymywane" na powierzchni ziemi, co daje nam ciepłe, słoneczne dni.

Niezwykłe umiejętności pająków a babie lato

Jak już wspomnieliśmy, babie lato w rozumieniu białych fruwających strzępek to nić pająków. Te niezwykłe stworzenia są w stanie przemierzać ogromne odległości na swoich niciach. W ciągu dnia są w stanie przemieścić się na odległość 20-40 km w poszukiwaniu ciepłego schronienia.

Kiedy babie lato się kończy?

Koniec ciepłego okresu również związany jest z ludowym powiedzeniem - "na Świętego Szymona babie lato kona". Szymona obchodzimy 28 października, a więc to z tym dniem kończyły się cieplejsze momenty w wierzeniach naszych przodków. Warto pamiętać, że przysłowia dobrze oddają to, co działo się nie tylko w świecie ludzi, ale również natury i miały one wiele wspólnego z prawdą. Pomagały zapamiętywać ważne momenty, czy ostrzegały przed przymrozkami, jak np. zimna zośka.

Wpływ babiego lata na środowisko

Babie lato ma wiele pozytywnych wpływów na życie i środowisko. Dla roślin, zwierząt i ludzi jest to dodatkowy czas, kiedy mogą korzystać z ciepła i słońca. Dla rolników babie lato jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala na dłuższe prowadzenie prac polowych i zbieranie plonów. Zwierzęta mogą zgromadzić dodatkowe zapasy na zimę. A dla nas to też moment, kiedy można cieszyć się pięknem jesieni, spacerować, odpoczywać na świeżym powietrzu.

Zobacz także:

podziel się: