Jaka będzie pogoda jesienią i na początku zimy? IMGW prezentuje wstępne prognozy

Jesień, Zima
Prognoza pogody na jesień i początek zimy. Jaka będzie aura?
Źródło: GettyImages

Już za niewiele ponad tydzień rozpocznie się kalendarzowa jesień. Jaka aura na czeka? Jakie będą październik i listopad? Czy w Boże Narodzenie będzie śnieg? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na jesień i początek zimy przygotowaną przez IMGW. Co zapowiadają synoptycy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Jak interpretować długoterminową prognozę pogody IMGW? - pojęcia

IMGW, podobnie jak inne ośrodki meteorologiczne na świecie, w tego typu prognozach określa średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie punktem odniesienia dla instytucji jest okres 1991-2020.

Oto definicje stosowanych przez synoptyków pojęć dotyczących średnich temperatur i sumy opadów:

  • "powyżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż dany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • "poniżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • "w normie" - oznacza, że możemy zakładać, iż miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognoza pogody na październik 2024

W październiku na obszarze prawie całej Polski średnia temperatura w skali miesiąca nie powinna odbiegać od normy z lat 1991-2020. Według synoptyków jedynie w południowej części kraju może być cieplej niż zazwyczaj. Jeżeli zaś chodzi o opady, to ich miesięczna suma w zachodniej połowie Polski najprawdopodobniej przekroczy normę, a na wschodzie opadów będzie tyle, co zwykle.

Prognoza pogody na listopad 2024

Meteorolodzy zaprezentowali też wstępne prognozy na listopad. W tym miesiącu cieplej niż przeciętnie będzie w zachodnich regionach, a na pozostałym terenie kraju średnia temperatura powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Natomiast suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna być w normie.

Prognoza pogody na grudzień 2024

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy w tym roku czekają nas białe święta Bożego Narodzenia. W tej kwestii również dają nam już odpowiedź synoptycy IMGW. Pod względem opadów ich przewidywania na grudzień wyglądają zupełnie inaczej niż te na listopad. We wszystkich regionach opadów będzie więcej niż zazwyczaj, a więc może to być mokry miesiąc. Z kolei średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w granicach normy.

Prognoza pogody na styczeń 2025

A jak zapowiada się pierwszy miesiąc kolejnego roku? Styczeń 2025 może być, zgodnie z prognozami IMGW, kolejnym z rzędu miesiącem, w którym średnia suma opadów przekroczy normę z lat 1991-2020. Na południu Polski będzie prawdopodobnie cieplej niż zwykle, a poza tym temperatura ma zawierać się w normie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się: