Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co pyli we wrześniu?
Wrzesień w kalendarzu pylenia to miesiąc, w którym kończą się męki osób uczulonych na trawy. Nadal jeszcze pyli jednak bylica. To jedna z trzech roślin, na którą najczęściej mamy uczulenie w Polsce (po trawie i brzozie). Choć najintensywniej pyli w lipcu i sierpniu, to wielu alergików jeszcze przez wrześniem zmaga się z wywołanym przez bylicę katarem, podrażnieniami śluzówki nosa, łzawieniem oczu, a nawet zapaleniem spojówek.
W tym miesiącu na średnim poziomie utrzymuje się równie stężenie pylenia pokrzywy, zwłaszcza na Mazowszu i Pomorzu. Problem ten znika wraz z końcem września.
We wrześniu pylą również grzyby
We wrześniu uczulają również zarodniki niektórych grzybów. Dwa główne rodzaje to Cladosporium oraz Alternaria. Stężenie zarodników Cladosporium na obszarze całej Polski jest wówczas bardzo wysokie. Spadać zaczyna pod koniec września. Z kolei grzyby z rodzaju Alternaria mniej intensywnie pylą od połowy września. Grzyby powodują przede wszystkim alergie wziewne, które największe zagrożenie stanowią dla dzieci.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Alergia - objawy, rodzaje i leczenie. Jak działa odczulanie. Kiedy najlepiej się odczulić?
- Domowe sposoby na alergię - co można przyjmować oprócz leków?
- Alergia to nie tylko katar. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie oczu
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF