Profilaktyka zdrowia

Alergia to nie tylko katar. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie oczu?

Profilaktyka zdrowia

Wiosna to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Budząca się do życia przyroda sprawia, że wielu osobom zaczyna dokuczać katar oraz pieczenie i swędzenie oczu. Jak sobie poradzić z tą ostatnią dolegliwością? Jak odróżnić alergię od np. zespołu suchego oka? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont.

Co pyli w marcu?

Alergia to dolegliwość, która w ostatnich latach diagnozowana jest coraz częściej. Równie często dotyka dzieci, jak i osoby dorosłe.

Mimo że może dokuczać przez cały rok, to szczególnie uciążliwa staje się wiosną. Co w tym czasie pyli najmocniej?

- W tym momencie przeważają pyłki drzew. Już niedługo pylić zacznie brzoza, a osoby, które są na nią uczulone objawy mają już od połowy lutego. Jeśli ktoś raz już wytworzył przeciwciała na pyłki brzozy będzie też reagował na m.in. leszczynę czy olchę - mówiła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Kołacińska-Flont.

Jak złagodzić objawy alergii?

Objawy alergii to nie tylko katar czy kichanie, ale także swędzenie i pieczenie oczu. Skąd się ono bierze?

- Głównym mediatorem, który wywołuje swędzenie oraz wywołuje wrażenie, że pod powiekami znajduje się piasek jest histamina. Im bardziej i mocniej drapiemy oczy, tym większy robi się stan zapalny - mówiła specjalistka.

Jak można sobie pomóc w takich sytuacjach?

- Bardzo ważne jest prawidłowe nawilżenie oczu. Stosowanie sztucznych łez pomoże nam wypłukać alergen spod powiek i przyniesie ulgę. Tak naprawdę już samo przemycie twarzy wodą powinno złagodzić swędzenie - mówiła specjalistka.

Alergicy powinni mieć zawsze pod ręką krople do oczu, które zwierają naturalne substancje przeciwalergiczne, przeciwzapalne, np. ektoinę lub takie, które nawilżą oko (np. kwas hialuronowy).

- Osoby, które wiedzą, że mają alergię powinny pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych. Innym rozwiązaniem może być odczulanie, a to należy rozpocząć przed sezonem - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie

"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"

Autor: Katarzyna Oleksik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości