Zdrowe odżywianie

Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"

Zdrowe odżywianie

Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"

22 marca co roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN dziennikarka Katarzyna Bosacka opowiedziała, jaką wodę najlepiej spożywać na co dzień. Czy można pić kranówkę?

Stopień mineralizacji różnych wód

Kupując wodę w butelce warto sprawdzać jej skład - najlepsze wody zawierają powyżej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Wśród nich możemy znaleźć wapń (buduje kości), potas (obniża ciśnienie), jod (potrzebny tarczycy), magnez (uspokaja, koi stres). Z kolei jeśli uprawiamy sport, jesteśmy w ciąży, bądź karmimy piersią, to woda powinna być wysoko zmineralizowana i mieć powyżej 1500 mg składników. Ile zatem minerałów mają poszczególne wody?

Otóż woda źródlana, którą kochają Polacy, ma mniej więcej 230-350 mg składników mineralnych, woda do żelazka 60 mg, a warszawska woda z kranu 517 mg. Najwięcej ma z kolei woda lecznicza Zuber, bo aż 26 tys. mg. Wody wysokozmineralizowane nie są jednak przeznaczone dla wszystkich.

To jest absolutnie woda, którą powinien zalecić lekarz. To są te wszystkie wody, które właściwie wyglądają jak zupa, czyli mają bardzo intensywny siarkowy smak i takim jajeczkiem pachną. To są wody absolutnie zarezerwowane dla ludzi chorych. (...) Natomiast jeżeli wchodzimy do sklepu i widzimy wodę do 2 tys. składników, to ja uważam, że to jest woda, którą powinniśmy pić, dlatego że nam tych pierwiastków mineralnych brakuje. (...) Nie ma czegoś takiego, że woda która ma do 2 tys. mineralnych składników w litrze może nam zaszkodzić - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka.

Czy można pić kranówkę?

Dziennikarka powiedziała także, że warto pić kranówkę. Komisja Europejska wydała niedawno dyrektywę, która ma upowszechnić picie wody z kranu w szkołach, przedszkolach czy budynkach użyteczności publicznej. Chcą dzięki temu ograniczyć liczbę odpadów plastikowych. Woda w kranie w Warszawie, Gdańsku, ale też w wielu małych miastach w Polsce jest bezpieczna.

- Jest kilka powodów, dla których powinniśmy pić wodę z kranu. Po pierwsze - pamiętajmy, że jesteśmy w UE i Unia nakłada bardzo zaostrzone normy. (...) Po drugie - woda w kranie jest absolutnie bezpieczna i jest tania - kosztuje niecały grosz za litr - podczas gdy woda butelkowana potrafi kosztować nawet złotówkę za litr - to jest ta różnica. Możemy zaoszczędzić. Dla czteroosobowej rodziny to ponad 2 tysiące złotych, jeśli będziemy pić wodę z kranu. Po trzecie - nie dźwigamy, nie niszczymy kręgosłupa, nie produkujemy dwutlenku węgla i nie produkujemy plastiku, a 4-osobowa rodzina produkuje około 50 kg plastiku, jeśli pije wodę butelkowaną - wymieniała w naszym programie Katarzyna Bosacka.

Ekspertka dodała, że prawo unijne nakłada na samorządy obowiązek dostarczania wody zdatnej do picia. Miejskie wodociągi odpowiadają za doprowadzenie czystej wody do granic naszego budynku. Z rury wewnątrz naszego bloku odpowiada z kolei jego właściciel, bądź administracja. Rury powinny być regularnie czyszczone, płukane i odblokowywane. Jeśli ktoś się martwi, że są stare i zazielenione, może na kran założyć filtr i pić wodę przefiltrowaną.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0