Koronawirus

Czy alergia zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczki? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Koronawirus

Czy alergia zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczki? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Obowiązujące z powodu pandemii obostrzenia są nieustannie zmieniane. Przepisów przybywa, podobnie jak pytań z nimi związanych. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z koronawirusem. 

Alergia w czasie koronawirusa

Ze względu na kryzys epidemiologiczny wszyscy zostaliśmy objęci obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Niestety, pandemia koronawirusa przypadła na czas, w którym wiele osób boryka się z dolegliwościami alergicznymi. 

W związku z tym na naszej stronie pojawiło się pytanie: „Mam alergię i bardzo często problemy z zatokami. Ostatnio wyszłam na chwilę do sklepu w maseczce i po 10 minutach nie mogłam oddychać. Czy mogę w takim wypadku chodzić bez maski i nie dostać mandatu”.

Wątpliwości w tej sprawie rozwiał radca prawny Przemysław Ligęzowski:

Obowiązek noszenia maseczek jest skierowany głównie do osób, które nie mają problemu ze zdrowiem. Natomiast, jeżeli jest osoba, która ma problem ze zdrowiem to takiej maseczki nie musi używać i policjant nie ma podstawy używać, żeby ukarać nas mandatem 

- wyjaśnił prawnik.

Czy potrzebujemy zaświadczenia od lekarza?

Mecenas Ligęzowski zaznaczył, że osoby borykające się z problemami zdrowotnymi nie mają obowiązku posiadania lekarskiego zaświadczenia o stanie, który nie zezwala im na noszenie maseczki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
57
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0