Porady

Prawo do zasiłku opiekuńczego wydłużone. Czy przysługuje również po otwarciu żłobka?

"Pytania od widzów"

Porady

Prawo do zasiłku opiekuńczego wydłużone. Czy przysługuje również po otwarciu żłobka?

"Pytania od widzów"

Do 14 czerwca 2020 roku został wydłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy świadczenie będzie przysługiwało również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia żłobka czy przedszkola nie zdecydują się posłać dziecka do placówki?

Otwarcie placówek dla dzieci a zasiłek

Od 6 maja br. mogą być otwierane żłobki i przedszkola – jest to możliwość, nie obowiązek. W związku z tą sytuacją pojawiło się pytanie od naszego widza dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który otrzymują rodzice dziecka z powodu zamknięcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi w związku z koronawirusem:

Co mam zrobić, jeśli nie chcę posłać dziecka do otwartego żłobka, bo się boję. Czy zasiłek mi nie przysługuje? Czy zmienia się druk wymaganego oświadczenia?

Odpowiadamy: jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał. Jest jeszcze jedna sytuacja, która umożliwia nam zachowanie tego zasiłku.

Jeżeli limit jest taki, że nie możemy dziecka skierować do danej placówki, to możemy zgłosić się do ZUS-u w celu ewentualnego przedłużenia tego świadczenia

- powiedział adwokat Przemysław Ligęzowski.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - wydłużony okres pobierania

Od 8 marca 2020 roku ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Początkowo okres wypłaty zasiłku wynosił 14 dni, ale kolejne rozporządzenia Rady Ministrów wydłużały go. Ostatnio okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przeciągnięty do 14 czerwca 2020 r.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
90
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
24.05.2020
marta_zieba
Witam. Mam pytanko w związku z różnymi informacjami na temat dodatkowego zasiłku ( raz że przysługuje a raz że już nie dla wszystkich ). Czy przysługuje matce samotnie wychowującej dziecko do lat 8 jeżeli pracodawca nie może zapewnić pracy wszystkim zatrudnionym a jest to jedyne źródło utrzymania bo nie ma alimentów. Pozdrawiam
18.05.2020
Jk
Sami nie robi będą teraz w Polsce.