Panujący kryzys epidemiologiczny powoduje, że w głowie pojawia nam się coraz więcej pytań związanych z koronawirusem. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pandemii. W odpowiedzi na Wasze pytania pomagają nasi niezawodni eksperci.
Wyjście do ogrodu w czasie kwarantanny
Obowiązkową 14-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
Zasady takiej izolacji są ściśle określone i dotyczą m.in. zakazu opuszczania miejsca pobytu. Czy restrykcje te dotyczą także wyjścia do własnego ogrodu przed dom?
Zobacz także: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie
Kwarantanna zakłada pozostanie w swojej nieruchomości. W przypadku osób, które zamieszkują mieszkania nie powinny one opuszczać terenu tego mieszkania, czyli wychodzić na klatkę schodową, do windy czy do jakiś części wspólnych. W przypadku osób zamieszkujących dom jednorodzinny tutaj pojęcie nieruchomości jest dużo szersze - tym samym wyjście na ganek, taras czy nawet do ogrodu we własnej nieruchomości, w mojej ocenie, nie będzie naruszeniem zasad kwarantanny
- powiedziała adwokat Eliza Kuna.
Zasady obowiązkowej kwarantanny
Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:
- nie można opuszczać domu,
- spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
- w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Od 4 maja osoby odbywające obowiązkową kwarantannę mogą wyjść z domu jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dojazd do miejsca jego wykonaniu może się odbyć wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub wspólnie z nią zamieszkująca.
Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na tych, którzy kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
>>> Zobacz także:
- Czy po wykonaniu pełnych testów na koronawirusa musimy przebywać na kwarantannie?
- Z jakiej tkaniny zrobić najskuteczniejszą maseczkę? Naukowcy: "Połącz bawełnę z jedwabiem lub szyfonem"
- Rząd analizuje zachowania obywateli. Kiedy kolejne łagodzenie obostrzeń?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf