Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk IMGW daje jasną odpowiedź

Jesien_2
Jaka czeka nas jesień i zima?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zbliża się jesień, czas melancholii i nostalgii, a zaraz potem przywita nas zima. Jak po rekordowych upałach się przygotować na zmianę pogody? Czym aura może nas zaskoczyć? O prognozach długoterminowych na kolejne miesiące mówił w Dzień Dobry TVN Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognozy pogody na jesień i zimę 2024/25

Wiekszość mieszkańców Polski ma już powoli dość niekończących się upałów. Ostatnie dni wakacji dają nam w kość. Synoptycy uspokajają: niedługo temperatury za oknem zaczną spadać. Co przewidują eksperymentalne prognozy długoterminowe opracowane w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych CMM IMGW-PIB?

Zdaniem ekspertów we wrześniu 2024 w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

- Przed nami jeszcze trzy tygodnie lata i pogoda będzie się starała wpisać w ten kalendarzowy schemat. Już pewne cechy jesieni zaczniemy doświadczać, np. chłodniejsze wieczory. Wiele wskazuje na to, że wrzesień ma być ciepły i umiarkowanie wilgotny. Będzie miękkie lądowanie z lata. Druga połowa września będzie już sugerowała, że zbliża się jesień. Może pojawią się przymrozki. Utrzyma się trend, że południe będzie cieplejsze. Jeżeli chodzi o typy pogody, może się okazać, że będzie sporo warunków wyżowych, dużo słonecznego nieba. Coraz częściej będzie to przecinane frontami i zmianami pogody - powiedział synoptyk Mateusz Barczyk. 

W październiku 2024 średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie miesięczna suma opadów atmosferycznych, która zgodnie z zapowiedziami również będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Suma powyżej normy może wystąpić jedynie na północnym zachodzie.

- Październik będzie dość przejściowym miesiącem. Początek będzie jeszcze całkiem przyjemny. Złota polska jesień jest prawdopodobna. Mogą pojawiać się częściej dni deszczowe i pochmurne - dodał gość Dzień Dobry TVN.  

Pogoda jesień/zima 2024

W listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

- Listopad będzie zdecydowanie wilgotny i w normie termicznej. Coraz mniej tych słonecznych dni - wyjaśnił. 

W grudniu 2024 możemy spodziewać się większej ilości opadów atmosferycznych. Miesięczna suma najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

- Zima przedstawia się w normie termicznej. Pojawiają się wskazania, które wskazują, że częściej będą okresy ciepłe. Dni śnieżnych będzie mniej niż zazwyczaj - zapowiedział ekspert.  

Rzetelność długoterminowej prognozy pogody

Warto pamiętać, że dokładny opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy. Prognoza jest zatem orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny. Dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

- Ja nie do końca mówię o pogodzie, jaka będzie. W ramach średniej miesięcznej może się dziać bardzo dużo. O pogodzie mówimy od 4 do 15 dni wcześniej - podkreślił Mateusz Barczyk z IMGW.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości