huragan

  huragan

  O czym śpiewa tym razem?

  Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę. Spowodował tymczasowe odwrócenie biegu rzeki Missisipi oraz pozostawił ponad milion osób bez prądu. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Gugałka, operator oraz łowca tornad.

  Upalnym dniom zwykle towarzyszą silne burze. W ostatnim czasie przez Polskę przetacza się fala upałów, a zaraz za nimi gwałtowne nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Szkody przez nie powodowane mogą być bardzo poważne, dlatego warto wiedzieć, o jakie odszkodowanie można się w tej sytuacji ubiegać.

  Dokładnie 15 lat temu nad Atlantykiem szalał niszczycielski huragan Katrina. Do dziś uznaje się go za jeden z najtragiczniejszych w skutkach huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Jakie błędy popełniono w czasie uderzenia żywiołu i jakie wnioski po latach wyciągnęły władze? Opowiedział nam o tym Marcin Wrona, korespondent "Faktów" w USA.

  Huragan Laura dotarł w czwartek po północy czasu lokalnego do wybrzeży Luizjany. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne. Żywioł ma już czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Niemal rok temu przez wyspę Saint Martin przetoczył się huragan Irma. Skutki tego kataklizmu są tam widoczne do dziś. Wyspę, z kamerą Dzień Dobry TVN, odwiedził Piotr Kraśko. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwie i Kubę Kucharskich, którzy przeżyli w Nowym Orleanie przeżyli atak huraganu Katrina. Jak wygląda ten niebezpieczny żywioł "od środka"? Co działo się po jego przejściu? Czy służby publiczne były przygotowane na kataklizm? Kto nad nimi czuwał i zapewniał bezpieczeństwo, pomoc, wodę i jedzenie?

  Sezon urlopowy za pasem, więc wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź na pytanie: kiedy tego lata będzie ładna pogoda? W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy spytać o to łowców burz: Krzysztofa Piaseckiego i Grzegorza Zawiślaka. W co "łapią burze"? Jakie dane zbierają i do czego są one potem wykorzystywane? Specjaliści od złej pogody powiedzieli również, jak zachować się podczas burzy, która zastała nas w górach lub na środku jeziora.