Cyklon Eowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie z wiatrem o sile huraganu. W związku z tym władze zdecydowały się na odwołanie pociągów i samolotów, a także zamknięcie szkół. Wydały też nakaz pozostania w domach dla obywateli. Jak wygląda obecnie sytuacja?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Sztorm Eowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie. Wieje wiatr o sile huraganu
Jak informuje Daily Mail, cyklon Eowyn uderzył w Wielką Brytanię w piątek, 24 stycznia, o godzinie 6 rano. Przyniósł huraganowe wiatry, a miliony ludzi otrzymały telefoniczne ostrzeżenie o niebezpiecznych warunkach, które stanowią "ekstremalne i realne" zagrożenie dla życia.
Najbardziej niebezpiecznie jest w Irlandii, gdzie szaleje wiatr o rekordowej prędkości 183 km/h. Odnotowane w Mace Head na odsłoniętym wybrzeżu Galway podmuchy wiatru uznano za najsilniejsze w historii kraju.
Całe Zjednoczone Królestwo objęte zostało co najmniej jednym żółtym ostrzeżeniem pogodowym. - Ogłoszono czerwony alarm dla całej Irlandii Północnej - powiedziała zastępczyni Pierwszego Ministra Emma Little-Pengelly i zaapelowała do obywateli, aby pozostali w domach, jeśli to możliwe.
Wstrzymano transport lotniczy i kolejowy
Z powodu silnych wiatrów transport publiczny w wielu regionach został wstrzymany. Podmuchy stwarzają bowiem zagrożenie dla życia ludzi, uszkadzają infrastrukturę, zrywają linie energetyczne i powodują masowe przerwy w dostawach prądu. Policja w Irlandii Północnej ogłosiła, że przewidywane są najsilniejsze wiatry od sztormu z 1998 roku.
W Szkocji operator ScotRail zawiesił wszystkie połączenia kolejowe, uznając przewozy za niebezpieczne. Inne firmy kolejowe, takie jak Avanti West Coast, Lumo czy CrossCountry, zaapelowały o unikanie podróży w regionach północnej Walii, Szkocji i północnej Anglii.
Lotniska w Glasgow i Edynburgu ograniczyły działalność, a w Glasgow odwołano wiele lotów. Lotnisko w Belfaście ostrzegło przed poważnymi zakłóceniami w ruchu lotniczym.
RAC Breakdown radzi kierowcom na obszarach objętych ostrzeżeniami, aby zachowali ostrożność, parkowali z dala od drzew, mocno trzymali kierownicę, a także unikali dróg nadmorskich i uważali na śmieci. Z powodu cyklonu zamknięto wiele szkół i wyłączono turbiny wiatrowe.
Jak przygotowywano się do burzy?
Z Daily Mail dowiadujemy się, jak wyglądały przygotowania na nadejście cyklonu w nadmorskim miasteczku Donaghadee w hrabstwie Down. Część przedsiębiorstw umieściła przy drzwiach worki z piaskiem, inne zaś wywiesiły tabliczki informujące, że będą zamknięte do czasu wygaśnięcia czerwonego stopnia zagrożenia, co nastąpi w piątkowe popołudnie.
Prawie pięć milionów osób odebrało w czwartek wieczorem na swoich telefonach rządowe ostrzeżenie o zagrożeniu. Przez 10 sekund odtwarzany był głośny dźwięk syreny, nawet w wyciszonych telefonach, a także podawane były informacje o ostrzeżeniach pogodowych i porady, jak zachować bezpieczeństwo.
To jeden z najpotężniejszych sztormów w historii
Keith Leonard, przewodniczący Krajowej Grupy Koordynacyjnej ds. Sytuacji Kryzysowych, stwierdził, że sztorm Eowyn będzie jednym z najpotężniejszych sztormów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Irlandię.
- Będzie to niebezpieczna i niszczycielska pogoda - powiedział w piątek w Dublinie.
- Możemy spodziewać się (podmuchów) większych niż 130 kilometrów na godzinę w głębi lądu, co jest bardzo, bardzo niezwykłe - poinformował Eoin Sherlock, szef działu prognozowania w Met Eireann.
Więcej informacji znajdziesz na TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To tajfun, orkan, cyklon czy huragan? Co właściwie oznaczają te nazwy? Wyjaśniamy
- Nowe zasady wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Co dokładnie się zmieni?
- Kolej przegrała z zimą. Pociągi opóźnione nawet o 720 minut. "Ekstremalne warunki pogodowe"
Autor: RŁ
Źródło: Daily Mail, X (daw. Twitter)
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/X (Twitter)