Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Elektroniczna Autoryzacja Podróży, czyli rodzaj pozwolenia na podróż, zacznie obowiązywać wiosną przyszłego roku. Za wydanie dokumentu trzeba będzie zapłacić 10 funtów.
Nowe zasady podróży do Wielkiej Brytanii
Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego. Z reportażu Macieja Worocha, dziennikarza Faktów TVN dowiadujemy się, że te działania mają na celu uszczelnić granice.
Zgodnie z nowymi przepisami, aby wjechać do Wielkiej Brytanii - w pierwszej kolejności - trzeba będzie wypełnić formularz w internecie i postarać się o zgodę na przyjazd w ramach elektronicznego programu rejestracji podróży. Wydanie dokumentu to koszt 10 funtów brytyjskich.
Podróż do Wielkiej Brytanii. Od kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady?
Jak czytamy w artykule Macieja Worocha zamieszczonym na stronie fakty.tvn24.pl osoby, które już mają bilet i planują przyjechać do Wielkiej Brytanii przed 2 kwietnia nie muszą się niczym martwić. Ci, którzy planują podróż po 2 kwietnia muszą uważać na to, co będą im mówić linie lotnicze albo firmy transportowe i zaglądać między innymi na stronę brytyjskiej ambasady w Warszawie, by dowiedzieć się, jak poszczególne kroki wykonać.
- To jest dla wszystkich, dla dorosłych i dzieci, oprócz osób, które już mają status imigracyjny w Wielkiej Brytanii - mają już wizę lub status osiedleńca. Jako ambasada będziemy dawać dużo informacji w social mediach w kolejnych kilku miesiącach - powiedziała w rozmowie dziennikarzem Faktów TVN Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że nowe procedury będą bardzo proste. Podróżny będzie musiał wypełnić formularz, dołączyć skan lub zdjęcie paszportu oraz uiścić opłatę. Dopiero po dopełnieniu tych formalności wniosek będzie rozpatrywany. Na decyzję trzeba będzie poczekać trzy dni lub dłużej, w zależności od liczby chętnych.
Taki system obejmuje już osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Jordanii i innych krajów Bliskiego Wschodu. Od 1 stycznia 2025 roku dotknie na przykład Amerykanów czy podróżnych z Azji. Natomiast Europejczyków obowiązywać będzie od 2 kwietnia.
Warto dodać, że Polacy, którzy po brexicie zostali w Wielkiej Brytanii i mają status osoby osiedlonej, nie będą musieli wypełniać formularza, ani wnosić opłaty, bo system automatycznie będzie ich rozpoznawać jako posiadaczy elektronicznej wizy.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie fakty.tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowy trend w turystyce. To szansa dla Polski
- Remont na Lotnisku Chopina. "Prace potrwają około dwóch miesięcy"
- Kąty Rybackie to nie tylko malownicza plaża. Jakie miejscowe atrakcje warto zobaczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik/Maciej Woroch
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Yumi mini/Getty Images