Z uwagi na swoje położenie miejscowość kusi głównie możliwością wypoczynku na łonie natury. Kąty Rybackie to przede wszystkim piękna plaża. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, że najbliższe tereny okalające wieś to także największa ostoja kormorana czarnego w Europie. W pobliżu znajduje się również wiele ścieżek i szlaków turystycznych, które pozwalają na podziwianie piękna nadmorskiej i rzecznej przyrody. A to nie wszystkie atrakcje czekające na osoby odwiedzające Kąty Rybackie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kąty Rybackie - co warto wiedzieć o miejscowości?
Pierwsze wzmianki o tej wsi pojawiają się mniej więcej od połowy XVII wieku, kiedy zaczęła budzić zainteresowanie rybaków i kupców. Jeden z większych i ważniejszych obiektów w okolicy, czyli dworek brytyjskiego kupca, powstał w 1680 r. Z czasem zaczęły powstawać tu domy i szopy rybackie. Rozwój miejscowości przyspieszyło otworzenie karczmy. Kolejne lata przyniosły osadzie kolejnych mieszkańców, a z czasem zaczęli pojawiać się również letnicy. W okresie I wojny światowej była już dość znana wśród osób szukających miejsca do wypoczynku nad morzem. Jednak podczas II wojny światowej Kąty Rybackie zostały dość mocno zniszczone.
Dzisiaj miejscowość ponownie powoli staje się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Rzutuje na to przede wszystkim plaża oraz atrakcyjne położenie. W Kątach Rybackich można urządzić sobie doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich miejscowości. Przykładowo Krynicy Morskiej, Sztutowa czy Stegny, a także położonych nieco dalej: Jantaru, Nowego Dworu Gdańskiego czy Elbląga.
Kąt Rybackie - co warto tam zobaczyć?
Kąty Rybackie to jedno z ciekawszych miejsc na wakacje, położonych nad Zalewem Wiślanym. Jest tutaj sporo atrakcji, przede wszystkim dla osób uwielbiających wypoczynek nad wodą. Samo przejście na plażę z miejscowości zajmuje ok. 15 minut i prowadzi przez las. Kiedy się z niego wyjdzie, oczom ukazuje się czysta i niezatłoczona plaża. Osoby, które chcą zapoznać się bliżej z wyglądem wybrzeża, mogą zdecydować się na wykupienie rejsu wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego. W ten sposób można zobaczyć z innej perspektywy same Kąty Rybackie, port, a także z daleka podziwiać Rezerwat Kormoranów i Rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.
Jakie jeszcze atrakcje turystyczne czekają na wczasowiczów w Kątach Rybackich? Wiele z nich związanych jest bezpośrednio z morzem. Wymienić tutaj można między innymi Ławeczkę Rybaka. Innym ciekawym obiektem jest Muzeum Zalewu Wiślanego. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Morskiego w Gdańsku. Można tu zobaczyć eksponaty związane z rybołówstwem i szkutnictwem.
Również wygląd miejscowego kościoła pw. św. Marka Ewangelisty swoim wystrojem nawiązuje do tradycji rybackich tego regionu. Na mównicy znajduje się koło sterowe, zaś na jednej z zewnętrznych ścian przymocowana jest śruba napędowa łodzi. W Kątach Rybackich znajdą się także atrakcje przygotowane dla dzieci. Jedną z nich jest park dmuchańców. Obiekty znajdujące się na jego terenie nawiązują tematycznie do morskich przygód.
Jakie atrakcje w okolicy Kątów Rybackich warto odwiedzić?
Jak to już zostało wspomniane, Kąty Rybackie to doskonała baza wypadowa do poznania okolicznych miejscowości. Jedną z najbliżej położonych jest Sztutowo (ok. 4 km). To właśnie tam znajduje się Muzeum Stutthof, czyli dawnego obozu koncentracyjnego. Na terenie muzeum znajduje się m.in. zachowana komora gazowa, a także komendantura i Stary Obóz. Są tutaj również wystawy stałe i czasowe poświęcone tematyce obozowej.
Nieco dalej, bo ok. 17 km znajduje się Krynica Morska. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem. Na turystów – zarówno tych dużych, jak i małych, czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Jedną z największych jest miejscowy lunapark. Można w nim skorzystać między innymi z karuzel, kolejki górskiej oraz samochodzików. Obiektem, który warto zobaczyć w tej miejscowości, jest także latarnia morska.
Kolejną nadmorską miejscowością położoną w pobliżu Kątów Rybackich, którą warto odwiedzić, jest Jantar. Jedną z głównych atrakcji jest tutaj Muzeum Bursztynnictwa. To właśnie do bursztynu nawiązuje nazwa miejscowości. W poszczególnych salach można zobaczyć wystawy poświęcone nie tylko bursztynom, ale i historii wsi. Do najciekawszych obiektów należą tutaj bursztyny z zatopionymi owadami i fragmentami roślin.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Krynica Morska – perła Mierzei Wiślanej. "Widać stąd siedzibę Kopernika, Tolkmicko, wejście do rzeki Elbląg"
- Wytypowano najczystsze plaże i przystanie w Polsce. Oto idealne miejsca na letni wypoczynek
- To najcieplejsze kąpielisko nad Bałtykiem. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić "Polski Dubaj"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: MichalKozera/GettyImages