dokument

  dokument

  Paweł Łoziński to jeden z najlepszych polskich twórców filmów dokumentalnych, który nie boi się eksperymentować z formą przekazu. Najlepszym tego dowodem jest jego ostatnie dzieło, które zostało docenione na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. W Dzień Dobry TVN artysta opowiedział o nietypowym pomyśle na ujęcia kręcone z balkonu, a także o kulisach realizacji tego dokumentu.

  James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.

  Jadwiga Caban-Korbas od 30 lat pełniła funkcję dyrektora słubickiego Sanepidu. Zrobiło się o niej głośno, gdy do sieci trafił film z zebrania sztabu zarządzania kryzysowego, gdzie pani Jadwiga mówiła o pierwszym przypadku COVID-19 w Polsce. - Następnego dnia dostałem z samego rana co najmniej kilkanaście telefonów o tym, że mam panią dyrektor natychmiast wyrzucić z pracy – mówi Leszek Bajon, starosta słubicki.

  Patryk Vega zrobił kolejną niespodziankę fanom i opublikował w sieci swój najnowszy film. Reżyser przypomniał, że swoją karierę zaczynał od filmów reporterskich i opublikował dokument "Oczy diabła", który traktuje o nielegalnym handlu dziećmi. Co jednak w tym wszystkim najciekawsze to fakt, że najnowszy film Vegi obejrzysz za darmo.

  Kim, w Indiach, są nietykalni? Jak wygląda tam rytuał pogrzebowy? Dlaczego Hindusi chcą pożegnać się ze światem akurat w Waranasi? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan Wąż, autor dokumentu o Waranasi pt. „Moksha” i Grzegorz Wełnicki, fotograf, który w Waranasi zrealizował projekt zdjęciowy o podpalaczach zwłok.

  Są dowody na to, że Kościół przez wiele lat ukrywał przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Dlaczego Watykan milczał w tej sprawie? Jak za czasów pontyfikatu papieża Franciszka traktowani są kapłani podejrzani o pedofilię, a jak byli wcześniej? Rozmawialiśmy o tym tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem i publicystą ks. Kazimierzem Sową.

  Dziennikarka TVN Anita Werner i zastępca dyrektora programowego ds. Kanałów tematycznych Małgorzata Łupina pojechały do Peru, aby nakręcić film dokumentalny zatytułowany "Odbite z rąk Świetlistego Szlaku". Pokazały w nim osoby uwolnione z peruwiańskiego obozu pracy. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziały nam o kulisach powstawania filmu. Jakie niebezpieczeństwa na nie czyhały? Czy miały ochronę? Kiedy będzie można zobaczyć film?

  Rzadko jesteśmy zadowoleni ze swoich fotografii zrobionych do dokumentów, dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fryzjera Filipa Galasa, aby poradził, co zrobić z włosami, żeby ładnie wyglądały na zdjęciu. Natomiast fotograf Marcin Mizerski powiedział, jak pozować, aby wyjść naturalnie.

  W Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu można zobaczyć oryginał rękopisu "Pana Tadeusza" w wyjątkowej aranżacji. Ze względów konserwatorskich może być wystawiony w roku tylko na ok. 180 godzin. O tym, jak dokument trafił do Ossolineum dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Jaroszyńskiej powiedział dyrektor muzeum Marcin Hamkało. Zobaczcie, co jeszcze - z okazji 3 maja - przygotowano dla odwiedzających muzeum.

  W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina, aby stworzyć dokument zatytułowany Fala. W filmie młodzi ludzie mówili o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość. Po ponad trzydziestu latach muzyk Michał Wiraszko i Grzegorz Lipiec postanowili odnaleźć bohaterów dokumentu, aby skonfrontować ich ówczesne wyobrażenia z rzeczywistością. Wszystko to zostanie pokazane w tworzonym właśnie dokumencie Powracająca fala. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Michała oraz operatora Powracającej fali Artura Jędrzejaka. Powiedzieli nam do kogo udało im się dotrzeć i na jakim etapie jest produkcja filmu. Obok nich zasiadł muzyk Olaf Deriglasoff, który wystąpił w dokumencie Łazarkiewicza. Zapytaliśmy go, jak odbiera siebie sprzed trzydziestu lat.

  Mateusz Maga i Kajetan Góra zagrali w filmie "It's Now Or Never", którego premiera odbyła się w Los Angeles. W dokumencie pokazano, z jakim rodzajem nienawiści muszą mierzyć się osoby androgyniczne. Jak film został przyjęty w Hollywood? Zobaczcie, jaką propozycję zawodową otrzymał Mateusz, a jaką Kajetan. Rozmawiała z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Jest najbardziej utytułowaną polską dokumentalistką. Rozmawiała m.in. z Borysem Jelcynem, a za swój dokument "Dzieci Biesłanu" otrzymała nominację do nagrody Emmy. Przez 20 lat pracowała w telewizji BBC. Jednak karierę dziennikarską zaczynała pracując dla hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE, gdzie poznała Sylvię Odoris – swoją mentorkę i przyjaciółkę. W Dzień Dobry TVN zapraszamy na spotkanie z Ewą Ewart!

  "Grzechy mojego ojca" to dokument o synu kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara - Juanie, który próbował odkupić winy swojego ojca. Czy Pablo Escobar jest znany nowemu pokoleniu Kolumbijczyków? Jak syn Escobara zareagował na pomysł nakręcenia tego filmu? Czy nazwisko ojca jest dla syna dużym obciążeniem? Jak reżyser dokumentu Nicolas Entel przekonał do udziału w projekcie dzieci ofiar Escobara? Co się stało z majątkiem bossa narkotykowego? Z Entelem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Gość Dzień Dobry TVN reżyserka Jill Godmilow 31 lat temu nakręciła film "Daleko od Polski", który przedstawia historię powstania "Solidarności". Obraz nie był nagrywany w Polsce, tylko w Stanach Zjednoczonych. Dokument dopiero teraz miał swoją premierę w Polsce. Dlaczego? Czy to jedyny film, który reżyserka nakręciła w ten sposób? Jak zdobywała materiały do filmu?

  Z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem rozmawialiśmy o nowych dowodach osobistych, które będą wydawane od 1 marca tego roku. Czym różnią się od dotychczasowych dowodów? Z jakich powodów wprowadzono zmiany do tych dokumentów tożsamości? Jak długo będą obowiązywały stare dowody osobiste?

  Matt Ogens jest reżyserem filmu "Poznaj Hitlerów". Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego dokumentu? Czy łatwo było znaleźć bohaterów? Czy - jako Żyd - był obiektywny, kiedy filmował człowieka, który nazwał swojego syna Adolfem Hitlerem?