Dramat dzieci oskarżonych o czary. Martyna Wojciechowska: "To dochodowy biznes"

Dramat dzieci oskarżonych o czary. Martyna Wojciechowska: "To dochodowy biznes"
Wyjątkowy dokument Martyny Wojciechowskiej
Źródło: Dzień Dobry TVN
Martyna Wojciechowska poruszyła jeden z najbardziej wstrząsających tematów dotyczących dzieci. Chodzi o oskarżanie najmłodszych o czary. Jak opowiadała w Dzień Dobry TVN podróżniczka, w wielu krajach ciągle jest to codziennością. Sprawę nagłośniła w dokumencie "Hope".

Martyna Wojciechowska i jej dokument "Hope"

Martyna Wojciechowska w dokumencie, który od dzisiaj dostępny jest na platformie Max, nagłośniła losy tytułowego Hope'a, czyli chłopca oskarżonego o czasy. Został on uratowany przez Anję Ringgren Lovén, duńska pracowniczkę humanitarna i założycielkę Krainy Nadziei przyczyniła się do nagłośnienia tematu pomocy najmłodszym oskarżonym o czary.

- To niewiarygodne, że w XXI wieku to się dzieje. Dokument opowiada o konkretnym zjawisku w Nigerii, ale niestety nie tylko tam. Dzieci oskarżane są o czary i wyrzucane poza nawias społeczeństwa. Poddawane są procesom oczyszczenia, których czasami nie są w stanie przeżyć. Historia jest niepokojąca. Przełożyłabym ją na grunt uniwersalny - powiedziała Martyna Wojciechowska.

- To dokument o tym, że kiedy ludzie dzielą się na lepszych i gorszych, kiedy jedni zaczynają prześladować drugich, zaczynają się dziać straszne rzeczy. O tym jest ten film - dodała.

Martyna Wojciechowska o skazywaniu dzieci za czary

Jak opowiadała dziennikarka, niewinne dzieci są oskarżane o czary, co w efekcie prowadzi do porzucenia ich przez rodziny i pozostawienia na pewną śmierć. Dokument "Hope" ma szansę odmienić losy wielu bezbronnych dzieci.

- W kulturze afrykańskiej jest tak, że na wszystko jest potrzebne jakieś wytłumaczenie. Pada deszcz, są złe zbiory, więc na pewno czary... Ktoś umarł, trudno znaleźć powód, więc to też na pewno czary - opowiadała podróżniczka.

- Wybierane są ze społeczności te osoby, które są najsłabsze, bezbronne. W Nigerii są to najczęściej dzieci. Bardzo często oskarżenia rzucają też lokalni pastorzy. Kościół ma także w tym swój udział. Za proces oczyszczania trzeba zapłacić ogromne pieniądze. To dochodowy biznes dla wielu osób - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości