Zmienią się zasady podróży do Wielkiej Brytanii. Wszyscy, którzy będą chcieli wjechać do Zjednoczonego Królewska powinni zaopatrzyć się w Elektroniczną Autoryzację Podróży. Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i ile będzie kosztowało wydanie dokumentu?
Jak mieszkańcy Wysp odnajdują się w nowej rzeczywistości?
Sprawdzamy, co go czeka w naszym kraju.
Osoby, które 5 lat temu głosowały za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie przypuszczały, decyzja ta może mieć tak negatywne skutki. Puste półki w sklepach, przerwane dostawy, problemy z zaopatrzeniem sklepów i przede wszystkim - brak rąk do pracy. Reporter "Faktów" Maciej Woroch relacjonował na żywo, co dzieje się na Wyspach.
Na zalegalizowanie pobytu po brexicie został zaledwie miesiąc. Z dniem 30 czerwca mija termin składania wniosków o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii. Spóźnienie grozić może deportacją. Szacuje się, że nawet 150 tys. obywateli Unii Europejskiej może nie zdążyć ze złożeniem do tego czasu odpowiednich dokumentów.
Brytyjczycy są już miesiąc poza Unią Europejską, czyli rzeczywistość brexitowa w pełni. Czy spełniły się obawy mieszkających i pracujących na Wyspie Polaków? Sprawdziła to nasza wysłanniczka w Londynie Anna Senkara.
Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Zmieniły się m.in. zasady dotyczące wywożenia żywności. Przekonał się o tym pewien kierowca, któremu holenderska straż graniczna skonfiskowała kanapki z szynką.
Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.
Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jakie zatem zmiany czekają Polaków mieszkających na Wyspach? Czy po 1 stycznia możemy polecieć bez wizy? Z tymi pytaniami zmierzyła się Anna Senkara, która sprawdziła też, jakie panują nastroje wśród Polaków, którzy pracują w Londynie.
W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju? Łukasz Kijek: "Na razie 11% Polaków deklaruje, że chce wrócić, (...) ale po 2020 roku, uwaga ... 78 % Polaków deklaruje, że chcą wrócić"! O sytuacji, w której w związku z Brexitem, znaleźli się nasi rodacy przebywający w Wielkiej Brytanii, rozmawialiśmy z Łukaszem Kijkiem z TVN24 Biznes i Świat i Kamilą Czul, nauczycielką, tłumaczką i autorką książki „Pani Kebab”.
Jan Krasnowolski spędził w Boscombe, polskiej dzielnicy miasta Bournemouth, pięć lat. W tym czasie na miejscu wydarzyło się wiele wstrząsających zbrodni z udziałem Polaków. To zainspirowało go na napisania książki "Syreny z Broadmoor", w której zawarł historie przestępstw na Wyspach z udziałem Polaków. Które z nich wstrząsnęło nim najbardziej? Czy uważa, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii przyczynili się do Brexitu? Z pisarzem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Dnia 29 marca br. Wielka Brytania wszczęła Brexit. Być może część Polaków będzie musiała wrócić do kraju. Czy taki powrót jest trudny? Jak się do niego przygotować? Rozmawialiśmy o to z gośćmi Dzień Dobry TVN: Agnieszką Kowalską ze stowarzyszenia Powroty i Joanną Kulik, która wróciła z emigracji.
29 marca Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą w historii Europy procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Podczas trwającego 2 lata procesu opuszczenia wspólnoty Zjednoczone Królestwo ma ustalić z członkami UE nowe zasady współistnienia, między innymi w kwestii emigrantów ekonomicznych. Jak sytuacja zmieni się dla mieszkających w Anglii Polaków? Mogą zostać deportowani? Stracą swoje zasiłki? Podobno grupy zawodowe mają podzielić się na te dostępne dla imigrantów i te przeznaczone tylko dla Anglików. Jak będzie wyglądał podział? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział również, dlaczego paradoksalnie Brexit może być wybawieniem dla Polaków posiadających zarejestrowaną działalność na Wyspach.
Dla wielu opowiedzenie się przez Brytyjczyków za wyjściem z Unii Europejskiej jest zupełnie niezrozumiałe. Dlaczego doszło do Brexitu? A z jakich dziwactw i szaleństw słyną Wyspiarze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza i byłego korespondenta w Londynie Marka Rybarczyka.
Przez ostatni tydzień w cyklu „Dzień Dobry Wielka Brytanio” pokazywaliśmy życie Polaków na Wyspach. Zaczęliśmy od Harlow, gdzie pod koniec sierpnia grupa nastoletnich Anglików pobiła na śmierć 40-letniego Polaka. Jak udało się ustalić policji, był to atak na tle rasowym. Co o obcokrajowcach pisze brytyjska prasa? Jak do obecnej sytuacji przyczynił się Brexit? I jak rząd brytyjski ma zamiar radzić sobie z falą agresji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarze Mateuszem Hładkim, który przygotowywał dla Was relacje z Wielkiej Brytanii.
Pod koniec sierpnia Polak pracujący na Wyspach został skatowany przez kilku nastolatków. W wyniku brutalnego pobicia 40-latek zmarł. Dlaczego doszło do tej sytuacji? Czy zmienił się stosunek Brytyjczyków do Polaków po Brexicie? Zapytaliśmy o to Mateusza Zarembę, politologa i socjologa oraz Damiana Wawrzyniaka, doradcę kulinarnego, który mieszka w Anglii.
Stało się to, w co niewielu wierzyło - Wielka Brytania postanowiła opuścić Unię Europejską. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BiS Katarzynę Karpę-Świderek, aby zapytać, co Brexit oznacza dla Polaków.
Pod koniec czerwca tego roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii zdecydują, czy chcą wyjścia z Unii Europejskiej. Jeśli powiedzą "Good bye", ich kraj będzie pierwszym, który opuści Wspólnotę. Nieformalnym liderem kampanii na rzecz wyjścia jest burmistrz Londynu Boris Johnson. Za Brexitem opowiada się również poseł partii konserwatywnej Daniel Kawczyński. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Chciała usłyszeć ich argumenty za wyjściem z UE.