Jak wygląda dziś Arktyka i jak zmiany klimatyczne wpływają na jej florę i faunę? Odpowiedzi na te pytania udzielili bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest żyć na dalekiej północy, wśród niedźwiedzi polarnych i zimy trwającej cały rok?
Pracownicy polskiej stacji badawczej na jednej z wysp Arktyki przeżyli coś niesamowitego. Bliskie spotkanie z niedźwiedziami polarnymi było wspaniałym doświadczeniem, ale także pełnym grozy.
Noc polarna to zjawisko, podczas którego obserwuje się brak zmierzchu, a więc noc trwa przez 24 godziny. Dzieje się tak w popularnym obecnie serialu "Detektyw. Kraina nocy".
Archipelag Svalbard, leżący w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym, pomimo surowego klimatu i niedostępnego położenia wciąż przyciąga spore rzesze spragnionych ciszy i kontaktu z przyrodą turystów.
Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?
We wrześniu tego roku, polska ekipa Natango i Men of Sea na pokładzie jachtu Ocean B przekroczyła 82°37'N szerokości północnej, ustanowiła tym samym nowy rekord Polski i pobiła światowy rekord Guinessa. Kpt. Marek Rajtar opowiedział nam o tej wyjątkowej ekspedycji.
Marek Kamiński i Wojciech Moskal dokładnie 25 lat temu zdobili biegun północny. Nie było łatwo, ale nie dali za wygraną. Dzisiaj, wspominają wyprawę, jako tą najważniejszą w życiu. Podzielili się z nami wspomnieniami.
Jolanta Pieńkowska spotkała się z człowiekiem, który przepłynął długi dystans na Biegunie Północnym! Lewis Pugh twierdzi, że musi być przedstawicielem oceanów. Cały czas podąża za marzeniami z dzieciństwa. Skąd w nim ta determinacja? Co zawdzięcza matce, a co ojcu?