Niedźwiedzie polarne zaskoczyły Polaków
Meteorolog Katarzyna Kudłacz prowadzi badania pogodowe w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na lodowej wyspie Spitsbergen na Oceanie Arktycznym. Jej zespół pracuje w najbardziej ekstremalnych i niegościnnych warunkach na planecie. Jednak, jak się okazało, w tych mroźnych rejonach nigdy nie są sami.
Zwierzęta domowe i dzikie
W zeszłym tygodniu, przygotowując śniadanie, Katarzyna nagle zauważyła kilka dużych postaci wyglądających przez pobliskie okno.
- Spotkanie było dość nietypowe, gdyż niedźwiedzie z wielkim zainteresowaniem zaglądały w okna stacji polarnej. Widziałam w oknie matkę z dwójką młodych. Natychmiast zaalarmowałam całą stację - powiedziała portalowi "The Dodo".
W okolicy żyje wiele niedźwiedzi polarnych, choć nieczęsto pojawiają się one tak blisko stacji. Kudłacz i jej koledzy nie chcieli się do nich zbliżać. - Trzeba pamiętać, że to dzikie zwierzęta. Dla nich i dla nas lepiej jest zachować pewien dystans. To było wspaniałe, ale też trochę stresujące doświadczenie - dodała.
Dlatego też za pomocą urządzeń dźwiękowych pracownicy stacji spłoszyli niedźwiedzie. Zdjęcia z tego niecodziennego spotkania opublikowali w mediach społecznościowych. - Dzisiejszego poranka nie była nam potrzebna kawa, żeby się obudzić - napisali na Facebooku.
Dzisiejszego poranka nie była nam potrzebna kawa, żeby się obudzić 😃 🐻❄️
Posted by Polish Polar Station Hornsund on Wednesday, March 27, 2024
Poruszenie w sieci
Internauci, którzy zobaczyli relację z polskiej stacji badawczej nie kryli swojego zachwytu. Żartowali nawet, że niedźwiedzie przyszły na śniadanie albo umyć okna.
- Niesamowite!!! Przepiękne są. Jesteście szczęściarzami, bo możecie dotknąć istoty życia, nie tylko ślizgać się po powierzchni - napisała jedna osoba.
- Chciałabym choć raz w życiu przeżyć taką pobudkę - dodała druga.
- Fajna fototapeta! Ja nie wierzę - żartowała trzecia.
- Przyszły umyć okna - podsumowała czwarta.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Śpiewający pies z Nowej Gwinei – historia powstania tej wyjątkowej rasy i jej cechy
- Przejechali 700 km, by uratować szczeniaka. Psiak przez tydzień nie mógł wydostać się z rzeki
- Sukces schroniska w Krakowie. Ile psiaków znalazło nowy dom?
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: thedodo.com
Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF/Getty Images