Poznaj ciekawostki o zwierzętach
Śpiewający pies z Nowej Gwinei to rasa, której przedstawiciele na przestrzeni lat wcale się nie zmienili. To psy pierwotne, które trudno odpowiednio wyszkolić. Niektórzy uważają, że ich całkowite udomowienie jest wręcz niemożliwe, w związku z czym przedstawicieli rasy można spotkać w niektórych ogrodach zoologicznych. Coraz częściej jednak są zwierzętami oddawanymi tresurze i przygotowywanymi do życia z człowiekiem.
Śpiewający pies z Nowej Gwinei – historia powstania rasy
Śpiewające psy to niezwykle stara rasa psów pierwotnych, która pojawiła się kilka tysięcy lat temu, oficjalnie zarejestrowano ją jednak dopiero w 1957 roku. Większość dzikich przedstawicieli rasy do dziś spotykane jest wyłącznie w Nowej Gwinei. Choć początkowo zwierzęta żyły na obszarach Południowo-Wschodniej Azji, ich nazwa nawiązuje do miejsca, w którym po raz pierwszy zostały odkryte. Jak wygląda śpiewający pies z Nowej Gwinei?
Śpiewający pies z Nowej Gwinei ma silną, muskularną i szczupłą sylwetkę. Dobrze zbudowane kończyny pomagają zwierzętom szybko biegać i wspinać się po trudnych górskich terenach. Uszy psa są szpiczaste i podniesione do góry, oczy niewielkie, o podłużnym kształcie i ciemnobrązowym kolorze. Dorosłe osobniki osiągają do 46 cm wysokości w kłębie przy wadze około 13 kg. Najczęściej spotykane jest umaszczenie brązowe, przy czym szczenięta mają początkowo inny kolor niż psy dorosłe – wszystko zmienia się w pierwszej połowie życia czworonoga.
Śpiewający pies z Nowej Gwinei – unikalne cechy rasy
Śpiewający pies z Nowej Gwinei wyróżnia się na tle innych ras. Ma unikalne zdolności, które nie są spotykane w obrębie pozostałych przedstawicieli gatunku. Według niektórych to duża zaleta rasy, jeszcze bardziej zwiększająca jej atrakcyjność, inni z kolei uważają, że taka różnorodność między przedstawicielami a innymi domowymi pupilami sprawia, że śpiewający pies z Nowej Gwinei nie jest zwierzęciem, które powinno być hodowane.
Pierwszą, charakterystyczną cechą śpiewającego psa z Nowej Gwinei jest tzw. podrzucanie głową. Takie zachowanie spotykane jest u przedstawicieli rasy, którzy chcą okazać swoje niezadowolenie, rozdrażnienie lub ekscytację. Podrzucanie głową polega na jej energicznym potrząsaniu na boki. Choć trwa to stosunkowo krótko, wielu wydaje się zachowaniem zaskakującym.
Kolejną unikalną cechą rasy jest krzyk, który samica wydaje podczas kopulacji. Podczas rozmnażania u przedstawicieli rasy pojawiają się także charakterystyczne skurcze brzucha, które – podobnie jak krzyk – trwają przeciętnie od 2 do 3 minut.
Krzyk śpiewających psów z Nowej Gwinei pojawia się również kilka razy w ciągu dnia. Dźwięki wydawane przez zwierzęta mają wysoką częstotliwość, różnią się jednak od tych wydawanych przez blisko spokrewnionych z nimi dingo. To właśnie temu krzykowi zwierzęta zawdzięczają swoją nazwę. Często zdarza się, że w większych grupach psów dochodzi do zbiorowego „śpiewu”.
Śpiewające psy z Nowej Gwinei – jaki mają charakter? Typowe cechy i zachowanie rasy
Charakter czworonogów należy poznać jeszcze przed adopcją przedstawiciela danej rasy. W przypadku śpiewających psów z Nowej Gwinei jest to wręcz konieczne, ponieważ zwierzęta te żyły wyłącznie na ściśle określonym terenie, zakorzeniły się w nich przekazywane z pokolenia instynkty oraz normy zachowań. To jedna z ras psów pierwotnych, która do dziś nie pozbyła się wielu cech typowych dla tej grupy zwierząt.
Śpiewający pies z Nowej Gwinei jest z natury nieufny w stosunku do ludzi, nieśmiały, a w określonych sytuacjach może także przejawiać agresywne zachowania. Z pewnością to pies, który nie powinien trafiać do rodzin bez doświadczenia w opiece i tresurze podobnych ras. Już od najmłodszych lat szczeniaki wymagają odpowiedniej socjalizacji oraz szkoleń, które pomogą przystosować je do życia z człowiekiem.
Należy pamiętać, że śpiewające psy z Nowej Gwinei nigdy nie będą typowymi przyjaciółmi rodziny ani psami kanapowymi. Do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej aktywności fizycznej. Wytresowane zwierzęta są serdeczne dla członków rodziny i chętnie się z nimi bawią, jednak równie chętnie spędzają czas na samotnych zabawach, takich jak wspinanie się po drzewach czy skakanie.
Dla przedstawicieli rasy typowe jest również wycie, którego nie da się całkowicie pozbyć, nawet poprzez regularne szkolenia i socjalizację zwierząt już od najmłodszych lat. Charakterystyczne dźwięki wydawane przez psy z Nowej Gwinei są bardzo głośne, dlatego, jeśli ktoś nie jest w stanie zaakceptować tej osobliwości, powinien jeszcze raz przemyśleć adopcję czworonoga.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wszystko o Cane Corso. Czy to pies dla każdego? "Musi czuć siłę"
- Shih tzu – w małym ciele wielki duch. Poznaj wyjątkową rasę
- Mały pies z wielkim charakterem. Behawiorysta zdradza tajemnice rasy chihuahua
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Wirestock/GettyImages