Zaburzenia odżywiania nie mają płci. Co może za nimi stać?

Skąd się biorą zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania nie mają płci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zaburzenia odżywiania dotykają zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Skąd się biorą? Czy mają związek tylko z jedzeniem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Katarzyna Błażejewska-Stuhr dietetyczka, psychodietetyczka, Agata Zimnicka psycholożka, dietetyczka oraz Radosław Czekański, uczestnik 8. edycji "Top Model", który chorował na anoreksję.

Zaburzenia odżywiania u chłopców. Skąd się biorą?

Wiele osób uważa, że z zaburzeniami odżywiania zmagają się przede wszystkim kobiety. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Badania pokazują, że co piąta osoba, która ma takie trudności to mężczyzna. Jedną z nich był Radosław Czekański, uczestnik 8. edycji "Top Model". - Jako nastolatek, te 10 lat temu, ja nic nie wiedziałem o tym, co czuję. Nie wiedziałem, jak sobie radzić z problemami, których nawet nie umiem nazwać - powiedział Radosław Czekański.

Nasz rozmówca wyznał, że w pewnym momencie po prostu przestał jeść. - To było dla mnie najłatwiejsze wyjście z tych wszystkich problemów, które miałem dookoła. Doszedłem do tego trochę na terapii, trochę na studiach, dlaczego to zadziało się dokładanie w taki sposób. Myślę, że w pewnym stopniu to była chęć kontrolowania czegoś, bo moje zaburzenie nigdy nie było tylko o jedzeniu, tylko o ciele, tylko ono wynikało z trochę głębszych problemów, których nastolatek nie jest w stanie przerobić sam - tłumaczył.

Radosław Czekański przyznał, że bardzo trudna było mu przyjąć, że jego problemy wpływają też na bliskie mu osoby. - Rozmawiano o mnie, rozmawiano ze mną i myślę, że takim przełomowym momentem było dla mnie, kiedy ja faktycznie stwierdziłem, że już nie radzę sobie i potrzebuję pomocy z zewnątrz - dodał.

Co stoi za zaburzeniami odżywiania?

Zaburzenia odżywiania mogą się pojawić u osób, które mają pewne cechy osobowościowe, predyspozycje. Ale nie tylko. Duży wpływ na ich rozwój ma to, że żyjemy w czasach, w których ciało znajduje się w centrum uwagi. - Presja na ciało jest bardzo duża. Jeżeli np. pojawia się nadwaga lub otyłość, [...], to jest bardzo silny czynnik do tego, żeby pojawiły się zaburzenia odżywiania, bo się odstaje. To też nie jest do końca o ciele i o jedzeniu, ale to jest o byciu innym i potrzebie akceptacji - wyjaśniła Agata Zimnicka psycholożka, dietetyczka.

Ekspertka zwróciła uwagę na to, że u mężczyzn ciało również zaczęło mieć znacznie. Dawniej presja posiadania szczupłej sylwetki spoczywała głównie na kobietach. - Mężczyźni, może nie swoim pięknem, ale dobrze zbudowaną sylwetką albo szczupłą, albo wysportowaną też są zobowiązani pokazywać światu swoją sprawczość. To wszystko jest wtórne do tego, co się dzieje w środku i w rodzinie - podkreśliła.

Sygnałem dla rodzica, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego powinna być sytuacja, gdy jedzenie zaczyna być ważnym tematem. - Często pierwszym objawem zaburzeń odżywiania jest silne skupienie się na jedzeniu. Albo dziecko mówi, że nie chce jeść i domawia jedzenia, ale z drugiej strony dziecko może się bardzo skupiać na gotowaniu, na szukaniu zdrowych przepisów, zdrowych dań, często może dużo gotować, a nawet nie jeść tego, co przygotuje, tylko karmi tym rodzinę - wyliczyła Katarzyna Błażejewska-Stuhr dietetyczka, psychodietetyczka.

Jak wyczuć, że to skupienie na jedzeniu nie jest tylko chęcią zadbania o zdrowie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości