zaburzenia

  zaburzenia

  Dzieci, które mają tego rodzaju trudności najprawdopodobniej zmagają się z dyspraksją. Czym jest ta przypadłość?

  Z problemami w podróży zwykle borykają się dzieci, ale dotyczą one także dorosłych.

  Fobie to jedne z częściej występujących zaburzeń. Zdaniem naukowców, co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Jedną z nietypowych odmian tego typu zaburzeń jest batrachofobia, czyli chorobliwy lęk przed żabami.

  Czym są myśli anorektyczne?

  Nawet 2,5 proc. populacji cierpi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Choroba cechuje się występowaniem natrętnych i niechcianych myśli oraz czynności, nad którymi trudno zapanować. Schorzenie potrafi znacznie uprzykrzać i dezorganizować życie codzienne.

  Nawet osobie zdrowej psychicznie może się czasem wydawać, że stojący obok pasażerowie autobusu dziwnie się jej przyglądają i zwracają na nią uwagę. W psychiatrii takie wrażenie określa się jako urojenia ksobne. Jeśli jesteśmy w stanie szybko zweryfikować nieprawdziwość tego wrażenia – wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak nieprawidłowa interpretacja rzeczywistości utrzymuje się i chory nie daje się przekonać o jej nieprawdziwości – mamy do czynienia z zaburzeniami urojeniowymi.

  Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.

  Déjà vu to zjawisko polegające na tym, że wydaje się nam, iż już coś kiedyś widzieliśmy i już coś się kiedyś wydarzyło. Przez wielu uznawane jest za zjawisko paranormalne. Niektórzy interpretują je jako oznakę drugiego życia lub telepatii. Jak się okazuje, specjaliści z różnych dziedzin mają odmienne opinie na temat déjà vu. Co to jest i skąd ono się bierze?

  Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.

  Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.

  ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.

  Co dziesiąta kobieta zmaga się z zaburzeniami w czasie ciąży. Obecne metody diagnozowania nie są wystarczające, żeby zidentyfikować wszystkie komplikacje. Teraz naukowcy znaleźli sposób, by przewidzieć je już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Chodzi o poziom hormonów w łożysku.

  Część pacjentów po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie chcą opracować dietę, która pomoże odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną. W jej stworzeniu mają pomóc ochotnicy.

  Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób, co nie wpłynęło dobrze na jej samopoczucie. Pierwszy atak paniki influencerka miała w zeszłym roku, potem były kolejne. Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? O tym rozmawialiśmy z lekarzem psychiatrii, Sebastianem Koterwą.

  To niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne. Trudne do zdiagnozowania i niełatwe do wyleczenia. Najczęściej dotyka mężczyzn. Piroman często nie jest w stanie powstrzymać się od swoich destrukcyjnych czynów.

  Dotychczas zaniedbana psychiatria dziecięca, dzięki pomocy Fundacji TVN ma szansę na rozwój w powstającym Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Jednak wciąż jest dużo do zrobienia. Z jakimi problemami zmagają się dzieci i młodzież? Jak objawiają się poszczególne zaburzenia?

  Około 15 proc. uczniów jest uzależnionych od nauki. Problem ten jest powszechniejszy niż uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać takie zaburzenie? Wyjaśniał to autor badania, psycholog dr Paweł Atroszka.

  Socjopata zmaga się z zaburzeniem osobowości. Manipuluje otoczeniem, aby osiągnąć własne cele i korzyści. Doskonale o tym wie Beata, która dopiero po czasie uświadomiła sobie, że cały świat kręci się wokół jej partnera. O to, jak rozpoznać socjopatę zapytaliśmy dr Mary Stout, psycholog oraz Łukasza Wrońskiego, profilera.

  Problemy psychiczne u dzieci to coraz większy problem. Pandemia i przymusowa izolacja sprawią, że coraz więcej młodych osób będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. Jakich sygnałów nie lekceważyć i jak rozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie własnymi emocjami?

  Już od wielu miesięcy wiadomo, że Julia Wróblewska boryka się z problemami psychicznymi. 21-letnia aktorka nie ukrywa, że bierze leki i przeżywa trudne chwile. Jej najnowszy post jednak szczególnie zaniepokoił fanów. Informuje w nim: "Nie chcę pokazywać się Wam w takim stanie".

  Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości fizyczne, które mają podłoże w psychice. Czy każda choroba może być wywołana czynnikami psychologicznymi? Czy to prawda, że w wyniku zawodu miłosnego serce może pęknąć? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psychiatrę Maję Herman i psycholog Ewę Jarczewską-Gerc.

  Wulwodynia to zaburzenie polegające na chronicznym bólu kobiecych miejsc intymnych. Jak się ją rozpoznaje? Czy jest na nią lekarstwo? Czy znane są przyczyny pojawiania się jej? O wulwodyni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog i seksuolog dr n. med. Ewą Baszak-Radomańską.

  Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.

  Neofobia żywieniowa to strach przed jedzeniem. Dzieci, u których zdiagnozowano przypadłość, na widok i zapach jedzenia wymiotują. Jak radzić sobie z tego typu zaburzeniami odżywiania u dzieci? I do czego może doprowadzić nieleczone schorzenie? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z Małgorzatą Tchurz, terapeutą neurorozwojowym i dr Alicją Karney, pediatrą.

  Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.

  Zwany inaczej dyspraksją. Małżeństwo Anny i Karola Kortalsów bardzo wcześnie zorientowało się, że coś dziwnego dzieje się z ich synkiem. Był nadwrażliwy na nagość, na dźwięki, na zbyt intensywne bodźce. Jakie jeszcze czynności sprawiają trudność dziecku z dyspraksją? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z rodzicami Olka i Leny. Rodzicom towarzyszyły dzieci.

  Mąż Eweliny Stanek próbował ją zabić, bo był zazdrosny o swoją żonę. Kilka lat temu ledwo uszła z życiem, gdy mąż ugodził ją nożem w wątrobę. Po ataku okazało się, że jej życiowy partner cierpi na zespół Otella, czyli obsesyjną zazdrość. Gdzie kończy się zazdrość a zaczyna choroba? Czy osobę z zespolem Otella można leczyć?

  Anoreksję uważa się za "chorobę kobiecą" jednak, jak się okazuje, dotyczy ona również mężczyzn. O swojej walce z anoreksją opowiedział niedawno znany skoczek narciarski Sven Hannawald. W studiu Dzień Dobry TVN o "męskiej anoreksji" rozmawialiśmy z projektantem mody Robertem Kupiszem i dr. n. med. Cezarym Żechowskim.

  O przyczynach zaburzeń erekcji, u młodych mężczyzn, oraz o sposobach na samoakceptację i przełamanie nieśmiałości w intymnych sytuacjach rozmawialiśmy z dr. Andrzejem Depko.

  Jak się żyje osobom z zanikami pamięci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Mierzwińską, która w wyniku wypadku straciła pamięć. Pani Magda przewróciła się w łazience na mokrej podłodze i głową uderzyła o róg pralki... po tym straciła przytomność. Gdy się ocknęła nie pamietała kim jest. Czy hipnoza pomaga w odzyskiwaniu pamięci? Naszym gościem była też psycholog Maria Rotkiel i Sebastian Mierzwiński, mąż Magdy. Czy osoby z amnezją są bardziej poddatne na depresję?