Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.
"Niektóre dzieci we wczesnym wieku odkładają na bok własne potrzeby".
Silne poczucie winy i wstyd to zaledwie część trudnych emocji, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby cierpiące na bulimię. Choroba może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.
31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
- W mojej rodzinie są kobiety wagi - tłumaczy terapeutka Aleksandra Dejewska, która przed laty walczyła z zaburzeniami odżywiania.
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
Za nami kolejny odcinek "Top Model". Trzeba przyznać, że emocje rosną. Tym razem uczestnicy otworzyli się przed kamerami i zdradzili niezwykle osobiste historie. Nicole przyznała, że wychowywała się w domu z problemem alkoholowym, a także zmagała się z bulimią.
Nawet co trzecia młoda kobieta zmagająca się z cukrzycą typu 1 może mieć diabulimię. Dotknięte nią pacjentki rezygnują lub mocno ograniczają przyjmowanie insuliny, aby nie przytyć. Jak rozpoznać tę chorobę? Do jakich powikłań może prowadzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistką chorób wewnętrznych, diabetologiem.
Wciąż żywe jest przekonanie, że anoreksja czy bulimia to choroby, które dotykają głównie kobiety. Tymczasem zaburzenia odżywiania to powszechny problem wśród skoczków narciarskich. O swoich doświadczeniach i walce z chorobą w Dzień Dobry TVN opowiedział nam Fabian Malik, międzynarodowy sędzia w skokach narciarskich i były skoczek.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northumbria University w Newcastle wykazały, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na zdrowiu dziewięciu na dziesięć osób z zaburzeniami odżywiania. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie? O tym opowiedziała nam psychodietetyk, Magdalena Błaszczyk.
Karolina Davreux jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej: przez problemy związane z rodziną i szkołą wpadła w depresję, co poprowadziło ją w stronę anoreksji, a następnie - bulimii. Dziewczyna trafiła do fundacji Światło Dla Życia prowadzonej przez byłą dziennikarkę Ewę Galus-Raczyńską, dzięki której może uczestniczyć w 6-tygodniowej terapii zamkniętej, podczas której uczestniczy w sesjach terapeutycznych i spotkaniach z dietetykiem. Niestety, ze względu na polskie prawo, które uznaje bulimię za zaburzenie, a nie chorobę, nie może liczyć na pieniądze z NFZ-u. Nastolatka, by zwrócić pieniądze za terapię, zorganizowała zbiórkę pieniędzy. Planuje również koncert charytatywny. W Dzień Dobry TVN Karolina opowiedziała o tym, jak wygląda życie z zaburzeniami żywienia i o planach na przyszłość. Czy zostanie polską Adele?
Coraz więcej polskich nastolatek zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Bywa, że objawy są przez długi czas ukryte. Chorzy izolują się od bliskich. Zmienia się ich osobowość. Jak rozpoznać pierwsze objawy bulimii czy anoreksji? Rodzicom w takich chwilach często towarzyszy bezsilność. Jak pomóc? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska i prof. Janet Treasure.
Blogerka Anna Gruszczyńska, gość Dzień Dobry TVN, wygrała walkę z bulimią. Teraz postanowiła pomóc innym osobom zmagającym się ze swoimi potworami, czyli np. zaburzeniami odżywiania i problemem z samoakceptacją. Zobaczcie, w jaki sposób...
Zuzanna Buchwald zaczęła pracę modelki w wieku 14 lat. Szybko doszła na sam szczyt. Za swój sukces zapłaciła jednak wysoką cenę. Modelka zmagała się z anoreksją i bulimią. Jak teraz wygląda jej życie? O swojej historii i wstrząsającym apelu opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej.
Ania Gruszczyńska ma 31 lat i od 15. roku życia choruje na bulimię. Jak mówi, od dwóch lat jest "czysta". Co było motywacją do wyjścia z nałogu? Kto jej w tym pomógł? Co daje Ani prowadzenie bloga, na którym opisuje swoje zmagania z bulimią?
Bulimia i anoreksja dotyka coraz więcej mężczyzn. Jest to związane z wszechobecnym w mediach kultem ciała. Jakim zaburzeniom psychicznym towarzyszą obie choroby? O tym Patrycja Wanat w Przeglądzie Prasy. Jakie inne artykuły poleciła do przeczytania dziennikarka? Prowadzący Dzień Dobry TVN Robert Kantereit zdradził również kolejne sekrety Patrycji.
Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.
Jutro w Dzień Dobry TVN: Maryla Rodowicz zaprezentuje strój, jaki powstał dla niej w "Project Runway". W programie także: mali zawodnicy sumo oraz, dlaczego kobiety dotyka bulimia i jak rozpoznać czy twoje dziecko lub przyjaciółka też ma ten problem? Warto być z nami jutro od 8:00! Zapraszamy w imieniu Doroty Wellman i Marcina Prokopa.
Karolina Otwinowska przez 11 lat zmagała się z anoreksją, a później zachorowała na bulimię. Teraz, choć jeszcze nie całkiem wyleczona, pomaga innym. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o początkach choroby, swojej walce i o tym, jak próbuje pomoc innym chorym.
Była menedżerką, która doradzała artystom, jak zrobić karierę, teraz zajmuje się modą i doradza Polkom w programie telewizyjnym. Co to znaczy, że "moda zaczyna się pod ubraniem"? Czym dla Mai Sablewskiej jest moda? Maja Sablewska opowiedziała w Dzień Dobry TVN o problemach z akceptacją swojego ciała, o bulimii i o kompleksach Polek.
Aż 80 procent nastolatków twierdzi, że filmy opowiadające historie innych ludzi pozwalają im lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Chcą oglądać filmy o przyjaźni, kompleksach, o problemach z akceptacją siebie, konfliktach i relacjach z rodzicami, o samobójstwach, anoreksji i bulimii. Skąd zatem zalew kina niezaangażowanego i traktującego powierzchownie ludzkie relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Łukasz Simlat, Ilona Ostrowska oraz Maciej Jakubczyk.
Na tę często śmiertelną chorobę zapadają już nawet 11 - latki. Przestają jeść, bo uważają, że są za grube. Jak widzą siebie i swoje ciało anorektyczki i ile to wyobrażenie ma wspólnego z rzeczywistością? Skąd bierze się u anorektyczek dychotomiczny obraz ich ciała? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Karolina Otwinowska, która przez 11 lat zmagała się z anoreksją, psycholog Monika Dreger oraz dietetyczka Anna Jelonek.