Anoreksja i bulimia wśród skoczków narciarskich. "Powrót do zdrowia zabrał mi 13 lat"

Dzień Dobry TVN
Wciąż żywe jest przekonanie, że anoreksja czy bulimia to choroby, które dotykają głównie kobiety. Tymczasem zaburzenia odżywiania to powszechny problem wśród skoczków narciarskich. O swoich doświadczeniach i walce z chorobą w Dzień Dobry TVN opowiedział nam Fabian Malik, międzynarodowy sędzia w skokach narciarskich i były skoczek.

Skoki narciarskie - z jakimi problemami zmagają się zawodnicy?

Na sukces w skokach narciarskich składają się talent, ciężka praca i liczne wyrzeczenia. Zawodnicy muszą bardzo pilnować swojej wagi. Jeśli ich masa ciała będzie zbyt duża lub zbyt mała - grozi im dyskwalifikacja z zawodów. Taka ciągła kontrola sprawia, że wielu skoczków zmaga się z zaburzeniami odżywiania.

Na anoreksję i bulimię chorował Fabian Malik, międzynarodowy sędzia w skokach narciarskich i były skoczek. Jak to się stało, że w ogóle zaczął trenować skoki? - Skoki są w naszej rodzinie od zawsze. Mój dziadek był olimpijczykiem, ojciec także. Nikt mi tego nie narzucał, trenować zacząłem sam z siebie - mówił w Dzień Dobry TVN Fabian Malik.

Skoczek był w jednej drużynie z Kamilem Stochem i Piotrem Żyją, jednak problemy z wagą przekreśliły jego karierę. Kiedy zorientował się, że coś jest nie tak? - Kiedy wróciłem do domu z 3-tygodniowego obozu. Przy wzroście 180 cm ważyłem 61 kg. Później było tylko gorzej. W najgorszym momencie zjechałem do 52 kg. Powrót do formy zabrał mi 13 lat - mówił Malik.

Skoki narciarskie - dlaczego waga ma aż tak duże znaczenie?

Od masy ciała skoczka zależy długość skoku. Aby latać dalej i wygrywać, zawodnicy robili wszystko, aby ważyć jak najmniej. Takie praktyki często prowadziły właśnie do zaburzeń odżywiania. Aby takich przypadków było jak najmniej, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaczęła kontrolować zawodników. - Moim zdaniem najlepszą rzeczą, którą wprowadził FIS jest kontrola zawodników na podstawie BMI, czyli współczynnika masy ciała do wzrostu - dodał.

Kiedy waży się zawodników? - Robi się to np. po skoku. Jeśli waga nie będzie prawidłowa, skoczek może zostać zdyskwalifikowany - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Ekspertka: "W Polsce przybywa dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze". Skutki mogą być dramatyczne

Poparzony Dominik potrzebuje pomocy. Za nim już 23 operacje, konieczne są kolejne. "Traci całkowitą nadzieję"

Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem? Są badania, które to potwierdzają

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości