Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northumbria University w Newcastle wykazały, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na zdrowiu dziewięciu na dziesięć osób z zaburzeniami odżywiania. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie? O tym opowiedziała nam psychodietetyk, Magdalena Błaszczyk.
Pandemia a zaburzenia odżywiania
COVID-19 wpływa nie tylko na układ oddechowy czy krążeniowy, ale także oddziałuje na psychikę. Jak w ciężkiej sytuacji odnajdują się osoby z zaburzeniami odżywiania? Niestety, na całym świecie, również w Polsce, podczas pandemii zauważono wzrost liczby zachorowań na anoreksję oraz bulimię. Problem dotyczy głównie młodych ludzi , którzy obecnie mają więcej czasu na "realizację" swoich planów. Ponadto zanotowano także przypadki nawrotów choroby.
W czasie pandemii objawy nasiliły się u niemal 90% pacjentów. Skąd takie wyniki? Zdaniem specjalistki pierwszym problemem jest siła Internetu. W sieci znajdujemy mnóstwo memów, żartów i dyskusji dotyczących tycia podczas przymusowego siedzenia w domu. To sprawia, że psychika młodego człowieka zaczyna odbierać treści jako alarm – nie chce być gruba.
Jeżeli rodzice nie znajdą czasu dla swoich pociech, zaburzeń odżywiania będzie pojawiało się jeszcze więcej
- powiedziała Magdalena Błaszczyk.
Jak więc rodzice mogą uchronić swoje dzieci przed zaburzeniami odżywiania? Przede wszystkim dorośli powinni zainteresować się swoimi pociechami, bacznie je obserwować i zapewnić im w tym trudnym czasie trochę aktywności. Dobra książka, film czy rozmowa skutecznie potrafią odciągnąć nastolatków od złych decyzji.
Zamknięci podczas pandemii - widzimy więcej
Mimo wszystko rodzina zamknięta w jednym domu spędza ze sobą znacznie więcej czasu, co sprawia, że rodzice mają większa kontrole nad swoimi pociechami i szybciej dostrzegają ich problemy. Nastolatek, który do tej pory unikał jedzenia, czy zamykał się pod nieobecność rodziny w toalecie, teraz będzie miał utrudnione zadanie. Co powinno być sygnałem dla rodziców, że dziecko ma niezdrowe relacje z jedzeniem?
Pierwszym z zauważalnych objawów będzie przede wszystkim izolacja. Dziecko chore prawdopodobnie zacznie spożywać posiłki nie wspólnie z rodziną, lecz w swoim pokoju. Ponadto złudne może być także gotowanie. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania znacznie więcej czasu będą spędzały w kuchni, przygotowując posiłki. Warto zwrócić uwagę, co dzieje się po ich wykonaniu.
Jak pomóc dziecku, gdy zobaczymy niepokojące objawy? W czasie pandemii dostęp do terapii może być utrudniony. Jednak specjaliści sygnalizują, aby nie bagatelizować sprawy. Choć rozmowa online z psychoterapeutą czy psychiatrą nie zastąpi spotkania w cztery oczy, jest dobrym substytutem.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Tylko u nas! Wyjątkowa metamorfoza Rudej z Red Lips. "Przez 13 godzin był ściągany kolor"
Czy uczeń ma prawo wyłączyć kamerkę na zajęciach? Adwokat: "Niektóre dzieci boją się stygmatyzacji"
Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa wśród norek. Co to oznacza dla ludzi?
Autor: Nastazja Bloch