Silne poczucie winy i wstyd to zaledwie część trudnych emocji, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby cierpiące na bulimię. Choroba może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. W Dzień Dobry TVN o niełatwym procesie leczenia opowiedzieli pisarka Aleksandra Pakieła oraz psychiatra dr Rami Jerzy Abi Akar.
Bulimia - co to za choroba?
W błędne koło zaburzeń odżywiania, a co za tym idzie także i bulimii, mogą wpaść osoby w każdym wieku. Choroba przejawia się napadami niepohamowanego apetytu i objadania, prowadzącymi do rozmaitych zachowań kompensacyjnych, takich jak wywoływanie wymiotów czy spożywanie środków przeczyszczających.
- Najczęściej na bulimię chorują kobiety, jest to kilkukrotna przewaga, jeśli chodzi o skalę procentową - zauważył dr Rami Jerzy Abi Akar, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że choroba może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Uszkodzenie dziąseł i szkliwa zębów, nadwrażliwość zębów na temperatury i smaki, refluks żołądkowo-pokarmowy, uszkodzenie przełyku, zapalenie śródpiersia, zaburzenia stężenia elektrolitów we krwi czy zaburzenia rytmu serca to tylko niektóre z nich.
- Jest to choroba potencjalnie śmiertelna - ocenił ekspert.
Bulimia - choroba duszy i ciała
Ataki bulimii mogą przebiegać na wiele sposobów. Zwykle towarzyszą im trudne emocje, takie jak wstyd, poczucie winy i osamotnienia. Przekonała się o tym Aleksandra Pakieła, która zdecydowała się otwarcie opowiedzieć o swoich doświadczeniach na kartach książki "Oto ciało moje".
- Bulimia nadal wiąże się ze stygmatyzacją społeczną, z pewnymi stereotypami (...). U mnie choroba zaczęła się ponad 10 lat temu (...). To jest bardzo długi proces, długa walka. Trzeba się tak naprawdę nauczyć jeść od nowa - zapewniła pisarka, jednocześnie podkreślając, że w procesie leczenia niebagatelną rolę odgrywa wsparcie bliskich.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ekspertka ocenia dietę 1000 kcal: "To przestępstwo"
- Głupoty, które popełniamy podczas odchudzania. Co znalazło się na liście specjalistów?
- Jak rozpoznać żywność EKO? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, co oznaczają symbole na etykietach
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News