Jak rozpoznać żywność EKO? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, co oznaczają symbole na etykietach

Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach? Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Coraz więcej Polaków sięga po ekologiczną żywność. Producenci umieszczają na etykietach oznaczenia certyfikatów EKO i tym samym zachęcają klientów do zakupu. Ile wspomniane symbole mają wspólnego ze zdrowym odżywianiem? O tym, jak nie paść ofiarą chwytów marketingowych, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN prowadząca program "MądrzeJEMY" Katarzyna Bosacka.

Żywność ekologiczna. Katarzyna Bosacka uświadamia, jak ją rozpoznać

Żywność ekologiczna różni się od pozostałej tym, że nie zawiera w sobie pestycydów. Nie znajdziemy w niej żadnych pozostałości po nawozach sztucznych, antybiotyków ani hormonów. Jak rozpoznawać ją w dobie marketingowych chwytów i przyciągających wzrok etykiet? Na które certyfikaty i zamieszczane na opakowaniach symbole warto zwracać uwagę?

- Najważniejszym znaczkiem, który mówi nam od razu wszystko, jest tzw. symbol zielonego listka unijnego. Czyli listek i dwanaście gwiazdek unijnych, a pod spodem numer certyfikatu. Jeżeli zielonego listka nie ma, to jest bieda - tłumaczy w studiu Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka.

Ekspertka zaznacza jednak, że istnieje lista produktów, które można zaliczyć do ekologicznych, choć nie są oznaczone wspomnianym symbolem. - Zielonego listka nie musi być na przykład na tzw. darach lasu, czyli na grzybach, na jeżynach, na jagodach. One są z natury ekologiczne, bo przecież nikt nie stosuje herbicydów czy pestycydów w lesie - doprecyzowuje.

BIO, EKO, ORGANIC - co oznaczają?

Na półkach polskich sklepów coraz częściej spotykamy napisy: BIO, EKO czy "ORGANIC", które kojarzą nam się ze zdrową, ekologiczną żywnością. Co takie hasła oznaczają w praktyce?

- ECO, BIO, ORGANIC to jest to samo. ECO jest bardziej u nas, ORGANIC jest bardziej w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, w reszcie Europy jest BIO. To wszystko jest równoważne - wyjaśnia prowadząca program "MądrzeJEMY".

Katarzyna Bosacka przekonuje, że żaden zamieszczony bezpośrednio przez producentów napis, nawet bardzo ekologicznie brzmiący, nie powinien uśpić naszej czujności. - Nawet jeżeli coś będzie biologiczne i śliczne, zapisane małymi, dziwnymi literkami, to i tak nie zwalnia nas od tego, żebyśmy szukali tego certyfikatu zielonego listka - ostrzega dziennikarka.

Jaka kara grozi producentom, którzy dystrybuują żywność nieekologiczną pod szyldem ekologicznej? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo. Więcej ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania znajdziesz w programie "MądrzeJEMY z Katarzyną Bosacką". Emisja najnowszego odcinka już 30 kwietnia o godz. 17.25 na antenie TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki dostępne są na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości