Diety i odchudzanie

Głupoty, które popełniamy podczas odchudzania. Co znalazło się na liście specjalistów?

Diety i odchudzanie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Joanna Kruczek
Jak mądrze schudnąć?
Jak mądrze schudnąć? Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/13

"Jak szybko schudnąć?" - to pytanie wielokrotnie wpisywane jest do wyszukiwarki. Sęk w tym, że w podpowiedziach często wyskakują nam dietetyczne mity. Oto lista "grzechów", które popełniamy, dążąc do wymarzonej sylwetki. Omówili je dietetyk kliniczna dr Wanda Baltaza i trener Piotr "Szmexy" Tomaszewski.

Mądre odchudzanie to prawdziwa sztuka. Niekiedy, pragnąc szybko zrzucić kilogramy zapominamy o tym. Powielamy dietetyczne mity, stosujemy "cudowne" diety, łykamy "magiczne" tabletki, byleby schudnąć. W praktyce takie zachowanie przyniesie nam więcej szkód niż pożytku.

Stosujesz dietę 1000 kcal? To głupota

Znany trener Piotr "Szmexy" Tomaszewski promuje w mediach społecznościowych zdrowy rozsądek zarówno w sporcie, odżywianiu, jak i w życiu. Nie tak dawno opublikował nagranie na TikToku, w którym wymienia błędy, które popełniają ludzie podczas odchudzania. Na jego liście znalazło się:

  • unikanie nabiału i pieczywa,
  • stosowanie diety sokowej,
  • stosowanie diety 1000 kcal albo mniej,
  • unikanie owoców,
  • nieużywanie przypraw.

Dietetyk kliniczny o odchudzaniu

Dr Wanda Baltaza zgadza się ze słowami trenera. - Pamiętajmy, że jeżeli chcemy schudnąć, to nie powinniśmy robić wielu głupich rzeczy. Na pewno unikanie czy eliminowanie produktów bez wskazań medycznych (…) zawsze będzie głupotą. Podobnie jak stosowanie diet sokowych, bardzo niskoenergetycznych, czyli takich, które mają poniżej 1500 kcal albo niektórzy nawet stosują 1000 kcal lub mniej. Unikanie owoców również będzie błędem, ale również stosowanie diet mocno głodówkowych bez sprawdzania swojego stanu zdrowia - mówiła dietetyk kliniczna w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Na koniec zwróciła się do naszych użytkowników z krótkim apelem. - Pamiętajmy, można schudnąć zdrowo i o siebie zadbać bez robienia głupot i ekstremalnych rzeczy - podkreśliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Joanna Kruczek

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Pozostałe wiadomości