Ważyła 36 kg przy 170 cm wzrostu. Dziś jako dietetyk pomaga walczyć z zaburzeniami odżywiania

Wygrała z anoreksją, dziś jako dietetyk pomaga innym
Źródło: Dzień Dobry TVN
Roksana Środa ma 27 lat i wyjątkowo trudną drogę. Wygrała z anoreksją i postanowiła pomagać innym. W studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedziała swoją historię.

Walka z anoreksją

Anoreksja pojawiła się w życiu Roksany na początku gimnazjum. Jak sama wspomina, nie była grubym dzieckiem, ale miała kilka dodatkowych kilogramów. nie odmawiało się jedzenia, a małą Roksanę nagradzano słodyczami. Nie myślało się o jedzeniu zdrowym czy mniej kalorycznym. Kiedy dorastająca dziewczyna zaczęła się porównywać do koleżanek, rozpoczęły się głodówki, wymioty, intensywne odchudzanie. Ostatecznie doszła do etapu, gdy przy 170 cm wzrostu ważyła 36 kg. Postanowiła działać. Najpierw nie potrafiła przytyć, potem jej waga gwałtownie się podwoiła. Znów wróciła do drakońskich diet. Jej droga do zdrowia była długa i wyboista. Dziś pracuje jako dietetyczka i pomaga innym.

- Jest wiele osób, które szukają pomocy, ale boją się po nią sięgnąć - powiedziała w plenerowym studiu Dzień Dobry Wakacje. - Zauważyłam, że jak zaczęłam o tym mówić [ o zaburzeniach odżywiania - red.], to nagle więcej osób zaczęło szukać tej pomocy i realnie ją otrzymywać.

Zioła - naturalne metody leczenia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Pierwszym krokiem do zdrowia jest przyznanie się przed samym sobą, że sytuacja jest poważna.

- Jak chorowałam na anoreksję, to w ogóle tego nie uznawałam i nie brałam tego pod uwagę - przyznała. - Dopiero wtedy jak wyzdrowiałam i miałam świadomość, że wszystko jest w porządku, to przyznałam to sama przed sobą: tak, chorowałam - dodała.

Zaburzenia odżywiania

W latach 2000-2018 rozpowszechnienie zaburzeń odżywiania w skali światowej wzrosło z 3,5% do 7,8%. Choć choroba nie zna płci, wieku i pochodzenia, to najczęściej dotyczy młodych dziewcząt z kręgu tzw. kultury zachodniej. Problem pogłębiła pandemia. Ograniczenia życia społecznego i utrudniony dostęp do specjalistów medycyny mogły wpłynąć negatywnie na ich zdrowie psychiczne. Zaobserwowano, że w 2020 roku wskaźniki objawów zaburzeń odżywiania, depresji i lęku były wyższe, niż w poprzednich latach.

- Zaburzenia odżywania to nie tylko anoreksja i bulimia, ale mają bardzo wiele skrajnych elementów, na które my nie zwracamy uwagi i nie traktujemy ich jako zaburzenia - zaznaczyła. - Skrajne liczenie kalorii, ważenie każdego plasterka jabłka, to też jest zaburzenie - podkreśliła.

Zobacz rozmowę i poznaj historię Roksany.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana