Kiedy jedzenie uzależnia
Kompulsywne spożywanie żywności jest coraz większym problemem. Nasi goście przeżyli to na własnej skórze. Uzależnieni od jedzenia zatracili swoje zdrowie i pogrążali się w nawyku. O swojej historii opowiedzieli uczestnik Mateusz Borkowski z "Gogglebox. Przed telewizorem", który schudł 170 kg oraz Jolanta Pecio, rolniczka, która uzależniona była od słodyczy.
- Przyszedł moment w moim życiu, gdzie przynosiło mi to trudność w codziennym funkcjonowaniu. Byłem zmęczony. Wiedziałem, że jeśli nic nie zrobię z otyłością, to szybko odejdę z tego świata. Stres dominował w moim, życiu, chciałem zagłuszyć swoje emocje dobrym jedzeniem. Resztę emocji pozytywnych też zażerałem. Po prostu jadłem - opowiedział Mateusz.
- Uświadomiłam sobie, że jestem uzależniona od jedzenia słodyczy po przeczytaniu książki "Uzależnienie od słodyczy". Odkąd pamiętam, zawsze się odchudzałam i miałam tendencję do tycia. Zwracano mi uwagę, że jem za dużo słodyczy - dodała rolniczka.
Uzależnienie od jedzenia. Jak sobie z nim poradzić?
Jak tłumaczył nasz ekspert, według badań z 2020 roku – trzecim uzależnieniem Polaków zaraz po alkoholu i nikotynie jest objadanie się. I to było najczęstsze uzależnienie w grupie kobiet. Zwykle uzależniamy się od konkretnego produktu. Mogą to być: żelki, czekolada, wafelki, itp. Chodzi o konkretny produkt do którego mamy szczególną słabość.
- Najlepiej obserwować jest, czy po jedzeniu pojawiają się wyrzuty sumienia wstyd, a może chowamy jedzenie przed innymi. Pojawia się kompulsja, a myśli o jedzeniu krążą po głowie przez większość część dnia - powiedział Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk, Prezes fundacji FitMIND.
- Uzależnienie od jedzenia bierze się tak naprawdę z potrzeby regulacji emocjonalnej, czyli jemy pod wpływem zmęczenia, napięcia, potrzeby odpoczynku, relaksu. Jedna osoba zapala wieczorem papierosa, druga nalewa wina, a ktoś inny otwiera paczkę cukierków i rekompensuje sobie tym swoje emocjonalne trudności. Często jemy też z powodu poczucia samotności nawet, jeśli mamy rodzinę, ale jeśli czujemy się osamotnieni również możemy szukać pocieszenia w jedzeniu - dodał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego warto sadzić kiełki? "Posiadają do 40 razy więcej minerałów i witamin niż warzywa"
- Co warto pić na czczo, by zdrowo pobudzić organizm? Dietetyk: "Działa fenomenalnie"
- Brain food – jakie jedzenie poprawia pracę twojego mózgu?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News