"Lumpoholizm". Czy można uzależnić się od zakupów z drugiej ręki?

"Lumpoholizm". Czy można uzależnić się od zakupów z drugiej ręki?
Uzależnienie od zakupów w lumpeksach - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lumpoholizm to określenie uzależnienia od zakupu ciuchów z drugiej ręki. Jakie zagrożenia może nieść za sobą? Czy jest to tzw. mniejsze zło, w porównaniu do zakupoholizmu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały była zakupoholiczka Joanna Falkowska oraz psycholożka Sonia Ziemba-Domańska.

Uzależnienie od zakupów

Coraz popularniejsze staje się kupowanie ubrań z drugiej ręki. Potwierdzają to badania "Polaków Portfel Własny". Wynika z nich, że prawie 48 proc. osób kupuje produkty z drugiej ręki. W studiu Dzień Dobry TVN była zakupoholiczka Joanna Falkowska oraz Sonia Ziemba-Domańska, psycholożka, opowiedziały widzom, o zagrożeniach związanych z zakupoholizmem oraz o zjawisku zwanym "lumpoholizmem".

Joanna była zakupoholiczką. Jak do tego doszło? - Byłam młodą dziewczyną interesującą się ciuchami, w młodości nie bardzo mogłam sobie na to pozwolić. Poszłam na studia do Krakowa, dostałam pierwszą pracę i gdy przyszła pierwsza pensja, poszłam do sklepu, żeby móc sobie kupić wymarzone rzeczy, których nie miałam - tłumaczyła gościni.

- Ta akcja nie zdarzyła mi się raz, działo się to za każdym razem, kiedy dostałam wypłatę, a dostawałam tygodniówki. Jak dostałam pensję w niedzielę, to już we wtorek miałam tylko na bilet do domu. Wydawałam od 400 do 600 złotych, a to było trochę czasu temu - dodała Joanna Falkowska.

Lumpoholizm - jakie są zagrożenia?

Psycholożka Sonia Ziemba-Domańska wytłumaczyła, czym różni się zakupoholizm od lumpoholizmu. - Z jednej strony możemy powiedzieć, że to są osobne rzeczy, ale z drugiej zakupoholizm jest ogólnie uzależnieniem od kupowania różnych rzeczy, lumpoholizm wskazuje na konkretne miejsce, czyli tam, gdzie są rzeczy z drugiej ręki - powiedziała.

- Z drugiej ręki, czyli mamy takie poczucie, że to jest coś mniej uzależniającego, bo to jest tanie, oszczędność, bo mam coś z lumpeksu, więc to nas trochę rozgrzesza. Uzależnienie to uzależnienie, więc jeżeli robimy to często, widzimy, że musimy tam iść, zaczyna się robić trochę cienka granica - dodała ekspertka.

Skąd biorą się uzależnienia? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości