Moda lat 80. sprawiła, że zaczął zanikać dystans między ubiorem formalnym a codziennym. Wylansowano wówczas stroje, które miały być wygodne, ale z drugiej strony coraz częściej promowano również konkretne marki. Wystarczy przyjrzeć się temu, jak wyglądały modowe stylizacje lat 80., by z zaskoczeniem zauważyć, że niektóre są bardzo współczesne. Zobaczmy zatem, jak kształtowała się moda lat 80.
Stroje lat 80. – jak wyglądały?
Mówiąc o stylu lat 80., trzeba przede wszystkim wspomnieć o ikonach tego okresu, ponieważ to one nadawały ton ówczesnej rzeczywistości. Dotyczy to głównie artystów estradowych i aktorów, ale wśród grona celebrytów pojawiały się również osoby ze świata polityki czy też biznesu.
Jak ubierali się w latach 80. celebryci? Bardzo różnie, ale przede wszystkim tak, by wyróżniać się z tłumu. Ikony muzycznej sceny, takie jak Michael Jackson czy Madonna, miały wówczas ogromny wpływ na styl młodzieżowy. Charakterystyczny dla tamtego okresu jest duży luz: już wówczas pojawiły się modne dziś pocięte dżinsy, jakie nosiła Madonna, a także skóry i ćwieki, w których w teledyskach pokazywał się Jackson.
Jak wyglądała moda męska lat 80.? Wystarczy przypomnieć sobie styl wiecznego chłopca, jaki reprezentował wówczas Tom Cruise. Nim stał się eleganckim aktorem w garniturach, kojarzony był przede wszystkim z obcisłymi dżinsami i kurtką amerykańskich pilotów, którą nosił w filmie "Top Gun". Jeśli chodzi o eleganckie stroje, z jednej strony inspiracją były ubrania aktorek z popularnego serialu "Dynastia" (chodzi tu głównie o Lindę Evans i Joan Collins). Z drugiej uważnie śledzono stylizacje lady Diany Spencer.
Nie da się również pominąć panującej wówczas mody na włoski, sportowy styl. Lansował ją między innymi aktor Don Johnson, który wcielił się w jednego z bohaterów serialu "Policjanci z Miami". Z kolei kobieca moda włoska tego okresu to oczywiście również ogromny triumf Giorgio Armaniego.
Moda damska lat 80. – jakie były jej szczególne elementy?
Nowa dekada w modzie rozpoczęła się od negacji dyskotekowego blichtru lat 70. Postawiono na stonowane kolory – brązy, beże i odcienie kremowe. Stroje damskie z lat 80. zaadoptowały też wówczas wiele ubrań męskich, popularna stała się też odzież unisex.
Modne stały się swetry, w tym również golfy. Tendencje ekologiczne sprawiły, że masowo wykorzystywano sztuczne futra, coraz powszechniejszy stawał się również poliester. Na przekór rozkloszowanym dzwonom z epoki Edwarda Gierka na początku lat 80. noszono proste spodnie.
W połowie dekady do łaski wróciły bardziej wyraziste, żywe kolory. Pojawiły się też, mocno kojarzone z tą epoką, poduszki na ramionach bluzek i marynarek. Z jednej strony popularne były dłuższe, rozkloszowane spódnice, z drugiej zaś do łask wróciła mini. Styl lat 80. wymusił jednak pewną zmianę: mini stała się wąska i bardzo podkreślała kobiece kształty. Modne były też stylizacje z wykorzystaniem dużej, dobrze widocznej biżuterii.
Schyłek lat 80. w modzie damskiej to absolutny triumf mini. Noszono do nich buty na wysokim obcasie, głównie szpilki. Popularne stały się nieprzezroczyste rajstopy. Poduszki na ramionach bluzek zmniejszono, ale nadal tam były. Z jednej strony zaczęła się moda na codzienne noszenie odzieży sportowej, z drugiej zaś pojawiła się egzotyczna elegancja, wprost od japońskich kreatorów, którzy wskazywali na awangardowe rozwiązania. Ich elegancja była androgyniczna – zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogli chodzić w nieco zbyt obszernych, przydługich garniturach.
Moda męska lat 80. – co ją wyróżniało?
Stroje męskie w latach 80. to przede wszystkim swetry z dekoltem w szpic, koszulki polo i dżinsy, często z podwiniętymi nogawkami. W 1983 roku od bardzo mocnego uderzenia rozpoczęła się moda na dresy i stroje sportowe. Odpowiada za nią Sylwester Stallone, który wystąpił wówczas w filmie "Rocky".
Nieśmiertelne pozostają męskie garnitury, choć tu doszło do pewnej innowacji, jaką był cienki krawat, nazywany ironicznie "śledziem", który stał się standardem w modzie biurowej. W połowie lat 80., za sprawą wspomnianego serialu "Policjanci z Miami", bardzo silnie zaakcentowała swoją obecność moda włoska. Pod garniturem pojawiała się coraz częściej koszulka polo, a nawet T-shirt.
Warto pamiętać, że w Polsce moda lat 80. wyglądała inaczej niż na Zachodzie. Nowinki zza żelaznej kurtyny przychodziły z opóźnieniem. Nie znaczy to bynajmniej, że było szaro i nieciekawie. Polki często szyły same, a inspiracje czerpały z przywożonych z rzadka zagranicznych czasopism modowych. Szczególnie pożądana wśród nich była niemiecka "Burda". Warto też pamiętać, że w Polsce działał prawdziwy dom mody, marka Hoffland, prowadzona przez Barbarę Hoff. Jej projekty były inspiracją dla wielu stylizacji w PRL-u.
Zobacz także:
- Met Gala 2024. Ujawniono temat przewodni. "Mam nadzieję, że ten projekt pobudzi nasze zmysły"
- Szaliki, które dają ciepło i zdobią. "Tylko fantazja nas powstrzymuje"
- Kiedyś faux-pas, dziś najcieplejszy dodatek. Z czym nosić ocieplacze na kostki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sviatlana Lazarenka/Getty Images