Dbając o środowisko i o własny portfel warto zamienić sklepy sieciowe na lumpeksy. W tego typu miejscach nie tylko wyszukamy perełki, ale także nie wydamy fortuny, dzięki czemu nie ucierpi nasz domowy budżet.
Czy jest to tzw. mniejsze zło, w porównaniu do zakupoholizmu?
Niepowtarzalne fasony, wysoka jakość i doskonałe kroje. W lumpeksach, znając odpowiednie triki, jesteśmy w stanie znaleźć luksusowe perełki. Eksperci mody z drugiej ręki - Joanna Łęcka i Przemek Srogosz zdradzili w Dzień Dobry TVN na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów. Jak znaleźć odzieżową perełkę?
Wiktoria Trojan i Daniel Olender z Białegostoku to królowie lumpeksów. Z rzeczy znalezionych w second handach zrobili swoje główne źródło dochodu. Jedwabna suknia Louis Vuitton, ślubna kreacja Diora, kolekcjonerskie koszulki piłkarskie, bluza Burberry, sweter Armani – to tylko kilka perełek, które mają w swojej kolekcji. Za wszystko zapłacili grosze.
Zdaje się, że ta tiktokerka poczyniła inwestycję życia. Swoim zakupem z lumpeksu Emmali Osterhoudt podzieliła się w sieci. Dziewczyna wśród sterty używanej odzieży znalazła suknię ślubną znanej projektantki.
Dlaczego warto kupować w lumpeksach?
"Mamy pewność, że nikt takiej samej rzeczy nie będzie miał".
W second handach można upolować modne i dobre jakościowo ubrania.
Czas przygotować wygodne stylizacje na rodzinny wyjazd.
Przemek Nowak projektuje ubrania wykorzystując różne elementy garderoby z drugiej ręki.
Zuzanna Gonera jest antropolożką, pasjonatką historii i dawnych ubiorów. Zainteresowania te szczególnie nasiliły się w okresie gimnazjum, a na studiach zaczęła zbierać historyczną odzież, którą znajduje w lumpeksach.
"Przypałem jest wydawać fortunę na rzeczy, które nie są tego warte".
Czy zakupy w second-handach są trudne?
"Te ubrania wywołują sentyment".
Anna Dec znana jest z zamiłowania do jakościowych ubrań z drugiej ręki. Udowodniła to w najnowszym odcinku cyklu Darii Pacańskiej "Styl na wagę złota". Prezenterka pogody pokazała nam swoją szafę, która wypełniona jest wspomnieniami.
"Nie wydałabym kilku tysięcy na suknię, którą ubiorę raz".
Sieć opanował trend "testu ognia".
Na kolejnej edycji projektu "Moda na recykling" pojawiło się wiele znanych osób. Zygmunt Chajzer, Saszan oraz Fit Lovers opowiedzieli w rozmowie z Darią Pacańską, jakie działania dla ratowania planety podejmują na co dzień.
Malwina Wędzikowska jest stylistką gwiazd i kostiumografem. Wielokrotnie udowadniała, że można wyglądać dobrze i modnie w ubraniach z drugiej ręki. W rozmowie z Darią Pacańską z serwisu dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, jak znane osoby reagują na stylizacje z używanych rzeczy.
Suknie ślubne to jeden z ważniejszych elementów w trakcie tego najważniejszego dnia w życiu. Kiedyś zamawiane z wielkim wyprzedzeniem, a nawet szyte na miarę. Dzisiaj, w czasach mody na rzeczy vintage, kupowane często z drugiej ręki. O tym w programie Dzień Dobry TVN opowiedziały Nadja Pędzik oraz Kinga Cecot.
Nadmierny konsumpcjonizm przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Dla dobra planety warto zrezygnować ze szkodliwego nawyku, jakim zapełnianie garderoby nowymi, czasem zupełnie niepotrzebnymi rzeczami. Stare ubrania i buty pochodzące ze sklepów z drugiej ręki także nadają się do użytku, zwłaszcza jeśli zostają poddane renowacji.
"Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko".
Moda na ubrania z drugiej ręki przeżywa prawdziwe apogeum. Wyjątkowe ubrania występujące w pojedynczych egzemplarzach to nie tylko sposób na oryginalną stylizację, ale też głos w sprawie ekologii. - Teraz przestało to być obciachem - mówi Rozalia Chromińska, miłośniczka mody vintage.
Piotr Krzymowski i Ewa Kozieja otworzyli na londyńskiej Oxfort Street pierwszy second hand, który już cieszy się popularnością zarówno wśród zwykłych Brytyjczyków, jak i gwiazd. Teraz ten wyjątkowy sklep odwiedziła Anna Senkara. Co w nim znajdziemy?
"Nie odstają od tych ze sklepu".
Masowa produkcja ubrań negatywnie wpływa na środowisko. Zamiast więc kupować kolejne rzeczy na poświątecznych wyprzedażach, poszukajmy alternatywny. Będzie nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie. Jak zadać szyku w stylizacji na sylwestra z second handu? Propozycje przedstawiła Patrycja Dziewit, której stylizacja z lumpeksu trafiła na okładkę portugalskiego Vogue'a.
Odnawianie butów to nie jest prosty zabieg. Trzeba wiedzieć jakich produktów oraz szczotek użyć do konkretnych materiałów. Nie każdy but można prać w pralce, a niektóre warto nawet czyścić na sucho.
Mateusz Leszczyński odnawia stare i zniszczone buty i ubrania. Daje im drugie życie i pokazuje, jak wyczyścić czy naprawić to, co pozornie jest do wyrzucenia. Influencer chce edukować swoich obserwatorów, ale także uświadomić, że w lumpeksach znajdziemy wiele perełek, o których marzą kolekcjonerzy. Przełamuje także stereotyp, że po ubrania z drugiej ręki sięgają tylko kobiety.