Dlaczego warto sadzić kiełki? "Posiadają do 40 razy więcej minerałów i witamin, niż warzywa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiełki. Mini-warzywa, które wyhodujesz 5 dni
Kiełki. Mini-warzywa, które wyhodujesz 5 dni
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Kiełki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Te wyjątkowe rośliny hodować można jesienią we własnym domu. Warto to robić, bo zawierają mnóstwo witamin i minerałów. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała ogrodniczka Joanna Legutko.

Kiełki - dlaczego warto je sadzić?

Kiełki zawierają m.in. żelazo, cynk, potas, miedź, selen, białko, aminokwasy, błonnik czy antyoksydanty. Mają w sobie wszystko to, co najpotrzebniejsze dla zdrowia człowieka. Najbardziej znanym przykładem jest rzeżucha wysiewana zazwyczaj na święta Wielkanocne.  

- To są rośliny w najbardziej początkowej fazie wzrostu. Spożywamy je ze skorupką nasienną. Ważne jest to, że posiadają do 40 razy więcej minerałów i witamin, niż warzywa, które spożywamy w tradycyjnej formie - powiedziała nasza ekspertka.

Sianie kiełków

Aby wyhodować samodzielnie kiełki, nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przedmioty codziennego użytku.

- Od lat w sklepach ogrodniczych można było dostać kiełkownicę. Teraz powstały szklane - słoikowe. Ekologiczne i bardzo ładnie zdobią wnętrze. I co lepsze, duża część z nich zacznie wyrastać już w około 3-4 dni - tłumaczyła Joanna Legutko.

- Pamiętajmy o zasadach higieny, żeby były to nasiona specjalnie na kiełki. Do słoika wsypujemy nasion do 1/4 jego pojemności. Następnie na kilka godzin zalewamy to wodą w temp. pokojowej. Po paru godzinach odcedzamy tę wodę. Pamiętajmy później, aby ok. 2 razy dziennie płukać nasionka, żeby nie zgniły - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości