Kiełki - dlaczego warto je sadzić?
Kiełki zawierają m.in. żelazo, cynk, potas, miedź, selen, białko, aminokwasy, błonnik czy antyoksydanty. Mają w sobie wszystko to, co najpotrzebniejsze dla zdrowia człowieka. Najbardziej znanym przykładem jest rzeżucha wysiewana zazwyczaj na święta Wielkanocne.
- To są rośliny w najbardziej początkowej fazie wzrostu. Spożywamy je ze skorupką nasienną. Ważne jest to, że posiadają do 40 razy więcej minerałów i witamin, niż warzywa, które spożywamy w tradycyjnej formie - powiedziała nasza ekspertka.
Sianie kiełków
Aby wyhodować samodzielnie kiełki, nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przedmioty codziennego użytku.
- Od lat w sklepach ogrodniczych można było dostać kiełkownicę. Teraz powstały szklane - słoikowe. Ekologiczne i bardzo ładnie zdobią wnętrze. I co lepsze, duża część z nich zacznie wyrastać już w około 3-4 dni - tłumaczyła Joanna Legutko.
- Pamiętajmy o zasadach higieny, żeby były to nasiona specjalnie na kiełki. Do słoika wsypujemy nasion do 1/4 jego pojemności. Następnie na kilka godzin zalewamy to wodą w temp. pokojowej. Po paru godzinach odcedzamy tę wodę. Pamiętajmy później, aby ok. 2 razy dziennie płukać nasionka, żeby nie zgniły - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile warzyw i owoców jeść w ciągu dnia? Nowe wytyczne WHO
- Warzywa i owoce, które odrastają z resztek
- Jak obierać warzywa i owoce?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News