Psychologia

W "Mieście Kobiet" o zaburzeniach odżywiania: "Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć"

Psychologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Miasto Kobiet"
TVN Style "Miasto Kobiet"

Z zaburzeniami odżywiania zmaga się wiele osób, ale często możemy nawet o tym nie wiedzieć. Martyna Kaczmarek, jedna z aktywistek młodego pokolenia, przez lata ukrywała swój problem, o którym opowiedziała w "Mieście Kobiet". Psycholożka Agata Głyda mówiła w programie o niepokojących sygnałach, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Martyna Kaczmarek o zaburzeniach odżywiania

Martyna Kaczmarek, aktywistka i promotorka idei ciałopozytywności, od czasów szkolnych boryka się z zaburzeniami odżywiania. Nie tak dawno opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym wyznała, z czym się zmaga.

Na 99 proc. znasz osobę z zaburzeniami odżywiania. Byłam jedną z nich 

- W moich zaburzeniach odżywiania były elementy każdej z chorób (anoreksja, bulimia itp. - przyp. red.), np. stosowałam środki przeczyszczające jako nastolatka. Spektrum zaburzeń odżywiania jest tak duże i to, jak one mogą wyglądać, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć - podkreśliła Martyna Kaczmarek w "Mieście Kobiet".

Zobacz wideo: Miasto Kobiet. Agnieszka Hyży o wsparciu po poronieniu

Miasto Kobiet. Agnieszka Hyży o wsparciu po poronieniu
Miasto Kobiet. Agnieszka Hyży o wsparciu po poronieniu

Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży

Do momentu diagnozy rodzice Martyny nie wiedzieli o tym, że ich córka zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Udawało jej się to ukryć. Agata Głyda, psycholożka i specjalistka psychodietetyki, która na co dzień pomaga nawiązywać zdrową relację z jedzeniem, przyznała, że to powszechne zjawisko. Bywa jednak trudne do wychwycenia.

-  Dzieci i młodzież mają swoje sposoby. Rodzice bardzo długo potrafią się nie zorientować, że dziecko choruje - wyjaśniała w programie "Miasto Kobiet".

Specjalistka opowiedziała też o objawach, które mogą świadczyć o pojawieniu się problemu zaburzenia odżywiania u najmłodszych.

- Pierwszym takim sygnałem będzie to, że dziecko nie je wspólnie, np. zanosi jedzenie do swojego pokoju. W zasadzie można się zastanowić, kiedy ostatni raz widziałam/widziałem moje dziecko jak je – zwróciła uwagę psycholożka.

"Miasto Kobiet" - gdzie i kiedy oglądać?

Zobacz cały odcinek "Miasta Kobiet" w niedzielę, 7 listopada 2021 r. o 12:30 na TVN Style i na Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Miasto Kobiet"

Źródło zdjęcia głównego: TVN Style

Pozostałe wiadomości