Profesor Tony Attwood to ceniony brytyjski psycholog i specjalista w zakresie badań nad spektrum autyzmu. Autor wielu książek i publikacji, które zmieniły współczesny sposób myślenia o neuroróżnorodności, porozmawiał z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską, o tym czy bycie w spektrum może być wielką szansą. Dlaczego, by świat stał się przyjaźniejszy, musimy zmienić sposób myślenia o nieneurotypowości naszych dzieci?
Rozpoznanie zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest proste, dlatego wielu chorych latami nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Jak wygląda życie z tą chorobą? Jak można ją leczyć?
Uszkodzenia w mózgu spowodowane udarem czy urazem można naprawić. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Specjaliści są zdania, że pomoże im w tym drukarka 3D.
"Nie da się tego cofnąć".
Rodzaje oraz zastosowanie.
Afazja może pojawić się u osób z demencją. U kogo jeszcze?
Jeżeli chcesz łatwiej koncentrować się podczas służbowych spotkań czy szybciej zapamiętywać informacje, możesz to osiągnąć w łatwy sposób. Jakie zadania musisz w tym celu wykonać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała lekarka Kaja Nordengen.
"Najmłodszy pacjent miał kilkanaście miesięcy".
"Czas jest najważniejszy".
Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Przeklinanie, tiki, brak kontroli nad swoimi ruchami to tylko niektóre objawy zespołu Tourette'a. Co to za zaburzenie? Skąd się bierze i czy można je skutecznie leczyć? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Piotrem Janikiem, neurologiem oraz Dawidem Woskaninem, modelem, który zmaga się z zespołem Tourette'a.
Programowanie neurolingwistyczne (NLP) początkowo miało być nową formą psychoterapii. Ostatecznie jednak NLP nie uzyskało aprobaty środowiska naukowego, a współtwórcy technik programowania neurolingwistycznego rozpoczęli masową działalność wydawniczą i szkoleniową. Czym jest NLP?
Jej chorobę mylono ze stwardnieniem rozsianym i nerwicą. Choć zazwyczaj wykrycie boreliozy to długotrwały proces, w przypadku Ani Zuch dosyć szybko postawiono diagnozę. Teraz Anna opowiada innym o życiu z tą chorobą.
W Europie ponad 165 milionów ludzi zmaga się z chorobami mózgu, w samej Polsce liczba pacjentów sięga prawie 15 milionów. Mimo iż nowych przypadków wciąż przybywa i brakuje lekarzy, to polska neurologia mocno ruszyła do przodu. Wczesne wykrycie niektórych chorób daje duże szanse pacjentom. Problem tkwi jednak w organizacji. Pochylamy się nad problemem z okazji Światowego Dnia Mózgu.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ostrzegają, że COVID-19 może mieć wpływ na powikłania neurologiczne, takie jak: dezorientacja, zawroty głowy, drgawki, udar mózgu, paraliż, a nawet śpiączka. Badania z obu ośrodków były przeprowadzone niezależnie.
Karolina Wiktor przeszła dwa udary mózgu. One doprowadziły do afazji. Musiała na nowo nauczyć się pisać i czytać. A książka "Wołgą przez Afazję" to zapis jej zmagań z chorobą. Karolina była gościem Doroty i Marcina w Dzień Dobry TVN. Co czuje osoba, która nie może porozumiewać się z otoczeniem? Co pozwoliło jej przetrwać trudne chwile?
Nad tikami i okrzykami zapanować nie mogą. Chorzy na zespół Tourette'a mimowolnie przeklinają, mlaskają i powtarzają usłyszane przed chwilą słowa. A czy są jakieś symptomy nadchodzących ataków? Gościem Dzień Dobry TVN był: osiemnastoletni Bartek Wojtkowski, który jest chory na zespół Tourette’a , i który postanowił uświadamiać społeczeństwo, by zdjąć odium z choroby Georgesa de la Tourette'a. Towarzyszył mu tata.
Uporczywe bóle, nadwrażliwość na światło, mdłości. To elementarne objawy migreny. Cierpi na nią coraz więcej osób. Czy mamy do czynienia z epidemią? Czy z migreną można walczyć i wygrać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Marię Magdalenę Wysocką-Bąkowską.
Wykorzystujemy tylko kilka procent jego możliwości. Możemy egzystować z tylko jedną jego półkulą. Radiolog profesor Wiesław L. Nowiński od 20 lat pracuje nad stworzeniem zbioru jego map. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego obiektem swoich zainteresowań uczynił właśnie ludzki mózg.