Dzięki drukarce 3D badacze chcą naprawiać uszkodzenia w mózgu. W jaki sposób?

Czy da się naprawić uszkodzenia w mózgu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Laserowe usuwanie guza w mózgu
Laserowe usuwanie guza w mózgu
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Uszkodzenia w mózgu spowodowane udarem czy urazem można naprawić. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Specjaliści są zdania, że pomoże im w tym drukarka 3D.      

Czy da się "naprawić" mózg?

Tworzenie implantów powstałych z komórek macierzystych pacjenta może być skuteczne w leczeniu różnego rodzaju urazów mózgu. Zastosowanie tej metody w praktyce jeszcze do nie dawna wydawało się bardzo trudne. Na szczęście metoda opracowana przez badaczy z Oxford University może to zmienić.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że komórki nerwowe wydrukowane na drukarce 3D zachowują specyficzną strukturę kory mózgowej. Stworzona przez nich na potrzeby badania struktura korowa powstała z indukowanych ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych (hiPSC). Potrafią one wytwarzać komórki, które występują w większości tkanek w ciele człowieka. Ponieważ pochodzą od samego pacjenta, nie ma obaw, że organizm je odrzuci.

Dzięki specjalnym czynnikom wzrostu i substancjom chemicznym komórki hiPSC podzielono w neuronalne komórki progenitorowe dla dwóch warstw kory mózgowej. Później badacze umieścili je w specjalnym roztworze. Tak powstały dwa "biotusze", które pozwoliły na uzyskanie dwuwarstwowej struktury. Stworzone z pomocą drukarki 3D komórki zostały umieszczone w mózgach myszy. "Sztuczne" fragmenty świetnie zintegrowały się z komórkami gospodarza. Warto dodać, że stworzone przez badaczy komórki - w hodowli - przez wiele tygodni nie zmieniły swojej struktury.

Kiedy metoda będzie dostępna dla pacjentów?

Autorzy metody są zdania, że opracowana przez nich technika pozwoli dobrać leczenie indywidualnie do każdego pacjenta. - Ten postęp stanowi znaczący krok w kierunku wytworzenia materiałów o pełnej strukturze i funkcji naturalnych tkanek mózgowych. Prace zapewnią niepowtarzalną okazję do zbadania działania kory ludzkiej i w dłuższej perspektywie dadzą nadzieję osobom, które doznały urazów mózgu - tłumaczył dr Yongcheng Jin (Wydział Chemii, University of Oxford).

Specjaliści chcą ulepszyć technikę druku kropelkowego, aby zbudować złożone, wielowarstwowe tkanki kory mózgowej, które będą lepiej naśladować budowę ludzkiego mózgu. Zdaniem badaczy zmodyfikowane komórki pozwolą testować leki oraz przyczynią się do lepszego poznania ludzkiego mózgu.

- Rozwój ludzkiego mózgu to delikatny i wyrafinowany proces ze zdefiniowaną choreografią. Naiwnością byłoby sądzić, że możemy go w całości odtworzyć w laboratorium. Jednak nasz projekt dotyczący druku 3D wskazuje na znaczący postęp w kontrolowaniu losów i rozmieszczenia ludzkich iPSC w celu utworzenia podstawowych jednostek funkcjonalnych kory mózgowej - powiedział prof. Zoltán Molnárstarszy z Wydziału Fizjologii, Anatomii i Genetyki, jeden z autorów badania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości