Przełomowe badanie dotyczące umierania. "Taka obserwacja nigdy wcześniej nie była możliwa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Nowa analiza badawcza rzuca światło dzienne na to, co się dzieje z ludzkim mózgiem tuż przed śmiercią. Okazuje się, że pomiędzy życiem a odejściem z tego świata istnieje "nowy wymiar rzeczywistości". Co to oznacza?

Zbadali mózgi pacjentów z pogranicza śmierci

Naukowcy z Grossman School of Medicine we współpracy z 25 szpitalami w USA i Wielkiej Brytanii, pod wodzą lekarza intensywnej terapii prof. Sam Parnia, przyjrzeli się procesowi przechodzenia mózgu ze stanu życia do śmierci. Między majem 2017 roku a marcem 2020 roku objęto badaniem 567 osób, u których doszło do zatrzymania krążenia.

Jak podaje scientificamerican.com, personel medyczny korzystał z przenośnych urządzeń, które umieszczono na głowach pacjentów z nagłym stanem kardiologicznym, aby mierzyć poziom tlenu w mózgu i aktywność elektryczną bez zakłócania leczenia. 

85 pacjentów było monitorowanych podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), a od kolejnych 126 naukowcy zebrali wywiady zawierające opisy doświadczeń z pogranicza śmierci (ang. near-death experience).

Jak funkcjonuje mózg przed śmiercią?

Badaczom udało się ustalić, że w grupie pacjentów, u których monitorowano pracę mózgu, aż 40 proc. wykazywało pełną aktywność tego narządu nawet po godzinie od rozpoczęcia RKO, a 20 proc. wydawało się, że pamiętało doświadczenie śmierci. 

Zdaniem naukowców tuż przed śmiercią ludzie mają dostęp do "nowego wymiaru rzeczywistości", czyli wszystkich wspomnień, jakie przechowywane są w mózgu. - Taka obserwacja nigdy wcześniej nie była możliwa. Wiele osób określiło to wydarzenie jako moralną ocenę całego życia i tego, jak się zachowywali. Nie znamy korzyści ewolucyjnych, ale wydaje się, że przygotowuje to ludzi na przejście z życia w śmierć - podkreślił prof. Sam Parnia, główny autor badań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: scientificamerican.com

Źródło zdjęcia głównego: E+/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana