Oni opuścili nas w 2021 roku. Ich role filmowe i piosenki pozostaną na zawsze. Kto zmarł w tym roku?

Odeszli w tym roku…
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wspominając, kto zmarł w 2021 roku w Polsce, napotykamy na wiele wybitnych nazwisk. Choć nie ma już z nami m.in. Krzysztofa Krawczyka, Tomasza Knapika czy Aleksandra Doby, pamięć o nich i ich dokonaniach będzie trwać jeszcze wiele lat.

Kto zmarł w 2021 r. w Polsce?

Krzysztof Krawczyk

W marcu 2021 roku fani Krzysztofa Krawczyka wstrzymali oddech, usłyszawszy o jego hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Trzy dni przed śmiercią, wywołaną szeregiem współistniejących chorób, kultowy muzyk zdążył poinformować za pośrednictwem swojego Facebooka, że wyszedł ze szpitala i czuje się dobrze.

Zobacz wideo: Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Odejście Krawczyka poruszyło miliony Polaków, ponieważ artysta był jednym z najwybitniejszych muzyków ostatnich dekad. "Mój przyjacielu", "Parostatek", czy "Bo jesteś ty" dotąd wybrzmiewają w największych stacjach radiowych i są słuchane również przez najmłodsze pokolenie.

Wokalista zespołu Trubadurzy, kompozytor i obdarzony głębokim barytonem wokalista zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Został pochowany na cmentarzu w Grotnikach.

Krzysztof Krawczyk
Kamil Piklikiewicz/East News
Krzysztof Krawczyk

Jan Lityński

Śmierć Jana Lityńskiego wstrząsnęła mediami nie tylko ze względu na biografię polityka, ale i okoliczności, w jakich zginął. 21 lutego 2021 roku wybrał się na spacer ze swoim psem w okolice rzeki Narew. Zginął, próbując uratować czworonoga, pod którym załamał się lód.

Lityński był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Brał udział w wydarzeniach marca 1968 roku, należał do KSS "KOR" i pełnił funkcję doradcy władz "Solidarności". Po transformacji ustrojowej zajmował się polityką i publicystyką. Pracował m.in. jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z innymi partiami i ugrupowaniami.

Ciało Lityńskiego znaleziono po tygodniu poszukiwań, 27 lutego 2021 roku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Jan Lityński
x-news
Jan Lityński

Tomasz Knapik

Trudno byłoby znaleźć w Polsce słyszącą osobę, która nie zna głosu Tomasza Knapika. W samej Warszawie, aby się z nim spotkać, wystarczy wsiąść do komunikacji miejskiej. Kiedy lektor w 2008 roku nagrywał komunikaty głosowe dla warszawskiego ZTM, miał na swoim koncie dziesiątki produkcji filmowych. Współpracował zarówno z polskimi dystrybutorami jak i telewizjami. Jego głos usłyszeć można m.in. w polskich wersjach "Gwiezdnych Wojen" i "Powrotu do Przyszłości". Knapik był też naukowcem, doktorem wykładającym na Politechnice Warszawskiej. Tomasz Knapik zmarł 6 września 2021 roku w Warszawie. Został pochowany na Starych Powązkach.

Tomasz Knapik
Tomasz Knapik
Źródło: Piotr Bławicki/East News

Andrzej Bieniasz

Lider legendarnego zespołu "Pudelsi" debiutował na scenie jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Grupę założył z kolegami z poprzedniej formacji "Dupa" po samobójczej śmierci Piotra Marka. Już na pierwszym albumie "Pudelsów" pojawiły się takie gwiazdy jak Kora czy Maciej Maleńczuk, z którym artysta wielokrotnie współpracował w przyszłości. Wydany po kolejnej reaktywacji zespołu krążek "Wolność słowa" uzyskał status złotej płyty. Bieniasz zmarł 20 stycznia 2021 roku po walce z rzadkim rodzajem chłoniaka z komórek płaszcza.

Andrzej Bieniasz
Dzień Dobry TVN
Andrzej Bieniasz

Aleksander Doba

Polski podróżnik zasłynął licznymi wyczynami kajakowymi. Udało mu się m.in. opłynąć Morze Bałtyckie, Bajkał oraz Ocean Atlantycki z jednego kontynentu na drugi. Za ostatnie dokonanie zyskał tytuł "Podróżnika roku" w internetowym głosowaniu "National Geographic".

Aleksander Doba zmarł, realizując jedno ze swoich marzeń - w wieku 74 lat wspiął się na szczyt Kilimandżaro. Na miejscu, chwilę przed pamiątkowym zdjęciem, poprosił przewodników o chwilę odpoczynku. Zasłabł, a następnie stracił funkcje życiowe.

Doba został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach.

Aleksander Doba
Tomasz Urbanek/East News
Aleksander Doba
Źródło: Dzien Dobry TVN

Znani aktorzy, którzy zmarli w 2021

Bronisław Cieślak

Bronisław Cieślak największą rozpoznawalność zyskał po premierze "07 zgłoś się", w którym wcielił się w postać porucznika Borewicza. Nie była to jednak ani jedyna rola aktora w dużej produkcji, ani jedyna dziedzina, w jakiej się realizował. W latach 1997–2005 Cieślak sprawował mandat posła na Sejm RP. Na początku swojej kariery pracował z kolei jako dziennikarz.

Cieślak grał w kilku różnych polskich serialach. Na dużym ekranie widzieliśmy go także jako inżyniera Bogdana Zawadę w "Znakach szczególnych" i redaktora Henia Laskusa w "Kung-fu".

W 2018 roku u aktora zdiagnozowano raka prostaty. Cieślak poddał się zarówno operacji jak i radio i chemioterapii. Zmarł 2 maja 2021 roku w Marcyporębie. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Bronisław Cieślak
Adam Staskiewicz/East News
Bronisław Cieślak

Ryszard Kotys

Aktor miał w swojej biografii liczne role w kultowych, polskich produkcjach filmowych. Począwszy od debiutu w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy z 1954 roku, zagrał w prawie 200 różnych produkcjach. Wśród najważniejszych wymienić można "Kogel-mogel", "Och, Karol", "Vabank" czy "Lalkę".

Pojawiał się często również na małym ekranie. Poza rolą awanturniczego sąsiada Ferdynanda Kiepskiego zagrał m.in. dozorcę w “Heli w opałach” i szefa tytułowej “Niani”. Aktor nie ograniczał się do pracy z kamerą. Do końcówki lat 90. występował na deskach najważniejszych teatrów.

Ryszard Kotys zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku w szpitalu, do którego trafił po wykryciu infekcji COVID-19. Został pochowany na cmentarzu w Lusowie.

Ryszard Kotys nie żyje
Adam Jankowski/REPORTER
Ryszard Kotys nie żyje

Krzysztof Kiersznowski

24 października media obiegła informacja o śmierci "Wąsika" z legendarnego "Killera". Mimo że właśnie ta kreacja przyniosła Krzysztofowi Kiersznowskiemu największą rozpoznawalność, nie była jego debiutem w roli gangstera. Aktor grał również w słynnym "Vabanku" i jego kontynuacji.

Kiersznowski pojawiał się na ekranach telewizorów w serialach, takich jak "Kryminalni" i "Twarzą w twarz". W 2018 roku aktor przeżył wypadek samochodowy na rondzie w centrum stolicy, w którym jego samochód został zniszczony.

Kiersznowski zmarł pod koniec października 2021 roku. - Będzie nam brakowało wspólnie spędzanego czasu - na scenie i poza nią. Będzie brakowało rozmów z Tobą, dyskusji i sporów - pożegnał aktora warszawski Teatr TM.

Krzysztof Kiersznowski
Krzysztof Kiersznowski
Źródło: Krzysztof Urbanek/East News

Wiesław Gołas

Wiesław Gołas był wybitnym, polskim aktorem, którego mieliście szansę zobaczyć w ponad 100 różnych produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wśród najsłynniejszych wymienić można "Czterej pancerni i pies", "Poszukiwany, poszukiwana", "Alternatywy 4" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Aktor był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Po raz ostatni w czasie swojego pogrzebu - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku na skutek udaru mózgu. Został pochowany w swoim rodzinnym grobie na Starych Powązkach.

Wiesław Gołas
Wiesław Gołas
Źródło: Dzień Dobry TVN

Krystyna Kołodziejczyk

Krystyna Kołodziejczyk na srebrnym ekranie pojawiała się od końca lat 50. ubiegłego wieku. Mogliśmy oglądać ją w słynnych produkcjach filmowych ("Kogel-mogel", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"), jak i serialach. Aktorka dubbingowała również kilka znanych filmów dla dzieci.

W 2019 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarła 13 września 2021 r., niedługo po swoim mężu, Wiesławie Szyszko. Para została pochowana podczas jednej uroczystości na Powązkach Wojskowych.

Krystyna Kołodziejczyk
Krystyna Kołodziejczyk
Źródło: KAMIL PIKLIKIEWICZ/EAST NEWS

Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski był jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiego kina i telewizji. Wśród około 100 odegranych przez niego ról, do najbardziej kultowych zaliczyć można te z filmów Stanisława Barei. W tym m.in. Jana Hochwandera w “Misiu” i Tadeusza Krzakoskiego, dyrektora “Pol-Pimu” w “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”.

Kowalewski w swojej karierze nie ograniczał się wyłącznie do grania na dużym ekranie. Pojawił się w wielu serialach i, dzięki swojej charakterystycznej barwie głosu, zajmował się dubbingiem.

Aktor zmarł 6 lutego 2021 roku w Warszawie. Został pochowany na Starych Powązkach.

Krzysztof Kowalewski, aktor
Kamil Piklikiewicz/East News
Krzysztof Kowalewski, aktor
Źródło: Dzien Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: East News

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas