Dobre zdjęcie wymaga niekiedy kompleksowych przygotowań: odpowiedniego światła i kąta nachylenia obiektywu, upewnienia się, że grzywka opada na dobrą stronę a makijaż podkreśla atuty. Niektórzy, chcąc mieć pewność, że na fotografii wyjdą korzystnie, ustawiają się do aparatu wyłącznie swoim „dobrym” profilem. Z czego wynika brak symetryczności i jak jest postrzegany? O tym rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN.
Dlaczego nie mamy symetrycznej twarzy?
Asymetria twarzy może być powodowana wieloma czynnikami. W trakcie życia płodowego czaszka rozwijającego się człowieka narażona jest na różne opory, które nieco mogą zaburzyć jej kształt. W późniejszym wieku, różnice mogą być potęgowane przez nawyki wzmacniające mięśnie tylko jednej strony twarzy. Psychologowie zwracają również uwagę na zjawisko lateralizacji uczuć. Dotyczy ono rzekomo większości ludzi i polega na okazywaniu uczuć głównie mimiką lewej części twarzy. Zasadę tę stosują komicy czy politycy, którzy ustawiają się do odbiorców właśnie lewym profilem. Z kolei osoby, które chcą ukryć swoje emocje, delikatnie go chowają.
Mówi się też, że kiedy bujamy dzieci, kładziemy je na lewej stronie ramienia. Dziecko uczy się emocji z naszych ekspresji mimicznych. Obserwując lewą stronę twarzy, lepiej mu się kojarzy i wydaje się atrakcyjniejsza
– powiedziała Diana Nowek z Instytutu Komunikacji Niewerbalnej.
Badania psychologów wykazały, że dzieci siedzące po lewej stronie nauczyciela mogą być traktowane z większą pobłażliwością. A co obserwujący jego lewy profil, nieco lepiej się uczą i dostają wyższe oceny.
ZOBACZ rozmowę z dr Marcinem Ambroziakiem, lekarzem medycyny estetycznej:
Który profil jest atrakcyjniejszy?
Każda twarz jest troszeczkę asymetryczna. Lewa półkula prawdopodobnie jest rozpoznawana jako bardziej przyjemna. W estetyce dążymy do tak zwanej symetryzacji. Są pewne ideały piękna i raczej w nich mieści się symetryczna twarz. Jeżeli ta asymetria jest niewielkiego stopnia, jest praktycznie niezauważalna. Jeżeli jest dużego stopnia, wtedy rzuca się w oczy i rozpoznajemy taką twarz, jako twarz z problemem. Nie umiemy tego nazwać, ale mamy mniejsze zaufanie do takiej osoby
– zauważył dr Marcin Ambroziak, lekarz medycyny estetycznej.
Jak dodała Diana Nowek, według badań, lewy profil na ogół uważany jest za ładniejszy, atrakcyjniejszy, sympatyczniejszy i wzbudzający większe zaufanie. Związane jest to z faktem, że prawa część naszego mózgu, która odpowiada za emocje, kontroluje przeciwną stronę ciała, a więc i twarzy. Powoduje to, że uczucia mogą szybciej i intensywniej pokazywać się właśnie tam. Zjawisko to nosi nazwę ekspresów mimicznych i sprawia, że ludzie podświadomie czują, że lewa strona może być bardziej szczera.
Potwierdzają to testy, w których 100 osobom pokazano zdjęcia obu profili. Okazało się, że 60% badanych oceniło lewą stronę swojej twarzy jako lepszą.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Dolly Parton challenge. 74-letnia piosenkarka rozpoczęła nowy hit internetu. Przyłączysz się?
Szelągowska na zdjęciu z liceum. Fani: "Ale spektakularnie wyglądałaś!!!"
Jak wyszczuplić twarz? Makijaż, fryzura, domowe sposoby, zabiegi medycyny estetycznej
Autor: Agata Polak