Naturalne olejki eteryczne od stuleci są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Już sam zapach może obniżać poziom stresu oraz wpływać łagodząco na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Jak prawidłowo ich używać i jak odpowiednio je dobierać? O tym opowiedziała nam Ana Krysiewicz - farmaceutka i blogerka.
Czym są olejki eteryczne i jakie mają zastosowanie?
Historia aromaterapii sięga czasów starożytnych, a my do dziś korzystamy z darów medycyny naturalnej. Olejki eteryczne pozyskiwane z drzew, krzewów i kwiatów mają bowiem zbawienne działanie na nasz organizm. - Są to substancje lotne, które mają zapach i swoje działanie. Mieszanina składników, różnych związków przez to mają wielorakie działanie. One nie są lekiem cud, ale jako wspomaganie jest to fajna sprawa -powiedziała Ana Krysiewicz.
Jednym z najczęstszych powodów sięgania po olejki są przeziębienia, katar i trudności w oddychaniu. Jaki konkretnie produkt wybrać na tego typu dolegliwości?
- Na przeziębienia najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy. Bardzo popularne są także mieszanki, czy jako plasterki, maści czy w postaci kropli. To, co teraz powiem może zaskakiwać, ale olejki tylko pozornie ułatwiają nam oddychanie. Według badań one nie poszerzają nam przepływu powietrza, nie zwiększają tego przepływu – powiedziała.
Jak stosować olejki eteryczne?
Olejki eteryczne wnikają do ludzkiego organizmu na różne sposoby. Dostają się do krwiobiegu poprzez skórę oraz płuca w procesie oddychania. Dzięki chemoreceptorom w śluzówce nosa system nerwowy przekazuje informacje o obecności cząsteczek zapachowych w otoczeniu bezpośrednio do układu limbicznego.
- W aptece można dostać albo mieszanki, albo olejki pojedyncze. To, co jest najważniejsze, to, że one są 100-procentowe. Jeżeli taki olejek nie będzie rozcieńczony, możemy sobie zrobić krzywdę, poparzyć skórę, wywołać stan zapalny, bądź nawet poparzyć drogi oddechowe. Bardzo ważną grupą osób są astmatycy, alergicy, kobiety w ciąży. W przypadku noworodków i małych niemowląt istnieje absolutne przeciwskazanie do stosowania (olejków - przyp. red.) – powiedziała.
Co więcej, specjalista zaznaczyła także, aby nie stosować olejków bezpośrednio na skórę. Dzięki temu unikniemy ewentualnej reakcji alergicznej. Jak sprawa wygląda w przypadku dodawania olejków do nebulizatorów? - To jest duży błąd, a bardzo wiele osób tak robi. To, co jest w nebulizatorze, przez maseczkę bądź ustnik idzie bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Istnieje ryzyko podduszenia i uduszenia, druga opcja, możemy poparzyć drogi oddechowe – podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak odmłodzić spojrzenie? Skuteczne sposoby pielęgnacji skóry wokół oczu dla kobiet w każdym wieku
- Medycyna estetyczna - dawniej i dziś. Kobiety od zawsze cierpiały dla urody
- Jak ubrać się na imprezę w plenerze? "Wracają do mody chodaki"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News.