W natłoku codziennych obowiązków trudno wygospodarować czas na zasłużony odpoczynek. Zmęczenie, stres i przepracowanie to problemy, z którymi zmaga się wiele osób. Skutecznym remedium na wszystkie te bolączki może okazać się regularny masaż relaksacyjny. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym doświadczona masażystka i refleksolog, Katarzyna Stechnij.
Masaż relaksacyjny - zalety
Masaż relaksacyjny to odpowiedź na potrzeby osób narzekających na szybkie tempo życia, stres czy przeciążenie związane z obowiązkami dnia codziennego. Zabieg pozwala zredukować napięcie mięśniowe, ma także niebagatelny wpływ na psychikę.
- Obniża poziom wewnętrznego napięcia. Pozwala nam się zakotwiczyć w doświadczaniu ciała, w doświadczaniu chwili, tutaj i teraz. Pomaga nam przejąć kontrolę nad naszymi emocjami, uzyskać poczucie wewnętrznego spokoju - zauważyła Katarzyna Stechnij. Podkreśliła też, że terapeutyczny dotyk może korzystnie wpływać na budowanie więzi z bliskimi. Wszystko to za sprawą pobudzenia stanu zaangażowania społecznego. - To stan, kiedy czujemy się bezpieczni, jesteśmy w stanie tworzyć więzi, relacje z innymi ludźmi i jesteśmy w stanie bezkonfliktowo rozwiązywać spory - oświadczyła ekspertka.
Masaż relaksacyjny - jak go wykonać?
Masaż relaksacyjny niesie za sobą wiele korzyści. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest on polecany osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, stany zapalne czy problemy skórne. Kobiety w ciąży także powinny zrezygnować z tego rodzaju zabiegów.
Technika wykonywania masażu relaksacyjnego opiera się na nieśpiesznych, a zarazem zdecydowanych ruchach dłoni. Przed rozpoczęciem odprężającej sesji warto zaopatrzyć się w olejek, który znacząco ułatwia pracę rąk. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość terapeutycznego dotyku i wiedza dotycząca budowy ludzkiego ciała.
- Nie dotykamy wyrostków kolczystych, masujemy po miękkich częściach, czyli wzdłuż kręgosłupa, po mięśniach prostownika (...). W masażu relaksacyjnym chodzi o to, żeby nasze ciało przeszło w stan neuronalny trawienia i relaksacji. Nie pracujemy tu mocno z punktami spustowymi. Bardziej chodzi o to, żeby nasz układ nerwowy dostał taki impuls do zwolnienia, do wyhamowania - podsumowała Katarzyna Stechnij.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak postępować z oparzeniami słonecznymi? "Najważniejszy jest zdrowy rozsądek"
- Zalety szczotkowania ciała na sucho. "To genialny drenaż limfatyczny"
- Jesteś miłośniczką domowych kosmetyków? Na te produkty lepiej uważaj
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images