Jesteś miłośniczką domowych kosmetyków? Na te produkty lepiej uważaj

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Domowe kosmetyki z Twojej kuchni
Domowe kosmetyki z Twojej kuchni Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Domowe kosmetyki to świetna alternatywa dla drogeryjnych propozycji. Ich miłośniczkami są fanki stylu eko. Które produkty możemy wykorzystać do pielęgnacji, a jakie lepiej omijać szerokim łukiem? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Izabelą Bagińską, kosmetolożką.

W dobie dbania o środowisko i rosnącej inflacji wiele kobiet porzuca tradycyjne kosmetyki z drogerii na rzecz tych przygotowywanych w domowym zaciszu. Najczęściej wybierają produkty spożywcze z kuchennych szafek. Po pierwsze, są eko, a po drugie - znacznie tańsze niż krem ze sklepowej półki. Sęk w tym, że nie każdy jadalny składnik nadaje się do pielęgnacji ciała.

Produkty domowe, których nie warto stosować

Zdaniem naszego gościa do pielęgnacji nie nadają się:

  • sok z cytryny - stosuje się go do rozjaśnienia przebarwień bądź tworzenia toniku, będącego połączeniem soku z cytryny i wody. Efektem jest: podrażnienie skóry twarzy;
  • płatki nasączone kawą - stosuje się je w celu redukcji zasinień wokół oczu. - Struktura skóry pod okiem absolutnie nie ma porów skórnych, dlatego też sama nie może się nawilżyć, a jak zastosujemy takie płatki, podrażnimy ją i możemy doprowadzić do zapalania spojówek - ostrzegła Izabela Bagińska;
  • jajko na włosy - zdaniem ekspertki: "samo jajko nie wykaże działań drażniących, nie zrobi nic złego, ale dobrego też nie. Nasze babcie stosowały jajko ze względu na to, że nawilża i wygładza. Natomiast samego jajka na strukturę włosów nie nałożymy. Musimy dodać cytrynę lub olej";
  • olej - stosuje się go do olejowanie skóry twarzy. Okazuje się jednak, że olej nie nawilża skóry, a jedynie ją natłuszcza. Ponadto zatyka pory i zaburza pracę gruczołów;
  • rozmaryn - stosuje się go do peelingu twarzy. Efektem jest podrażnienie skóry.

Dobre pomysły na domowe kosmetyki

Natomiast miłośniczkom domowych kosmetyków nasza rozmówczyni poleciła przygotowywanie peelingów do ciała.

- Jeśli koniecznie chcemy stworzyć swój produkt, to skupmy się na pielęgnacji skóry ciała. Wtedy tworzymy np. peelingi z fusów kawy, dodając cynamon, olejki. I tu nic nie stoi na przeszkodzie, ale musimy mieć świadomość, czy nie występują żadne reakcje alergiczne, np. na cynamon - podkreśliła Izabela Bagińska.

W domowym zaciszu możemy też śmiało przygotować peeling z cukru z dodatkiem olejków, by dobrze złuszczyć martwy naskórek oraz peeling z soli, który zmiękczy i zregeneruje skórę.

Czy plastry ogórka możemy kłaść na oczy? Dlaczego maseczka z miodu w celu poprawy nawilżenia nie jest najlepszym pomysłem? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego:  Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości