Domowe farbowanie włosów bez tajemnic. "Chemia jest bezpieczniejsza"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak farbować włosy w domu
Jak farbować włosy w domuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ogromna grupa kobiet - zamiast w salonie fryzjerskim - woli farbować włosy w domowym zaciszu. Niestety często zdarza się, że ma to fatalne skutki. Drogeryjne farby mogą zawierać substancje, które niszczą włosy. Czy warto samemu farbować włosy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z trenerką fryzjerstwa Dobrawą Piękos–Szymańską.

Czy farbowanie włosów w domu to dobry pomysł?

Wiele kobiet farbuje włosy. Spora ich część - aby zaoszczędzić czas i pieniądze - decyduje się na samodzielne farbowanie. Z naszej sondy na wynika, że takie rozwiązanie wybiera aż 74 proc. pań.

- Wiemy, że nie uciekniemy od tego, żeby farbować włosy w domu. Wiemy, że idąc do jakiegokolwiek sklepu, marketu czy drogerii te półki się uginają. I teraz pytanie, czy my wiemy, czym się kierować, jak się kierować i dlaczego wybieramy takie farby - podkreślała w Dzień Dobry TVN Dobrawa Piękos-Szymańska.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się farby roślinne. Zdaniem wielu osób są one zdrowsze i bezpieczniejsze dla włosów. Tymczasem nie do końca tak jest.

- To jest ogromny problem dla fryzjera, kiedy się spotykamy z farbą roślinną, która generalnie niby jest bardzo prosta w użyciu: dwie saszetki sobie łączymy zazwyczaj z herbatą albo kawą, albo wodą z cytryną - mówiła specjalistka.

W niektórych przypadkach taką farbę trzeba trzymać na włosach nawet 24 godziny, co w warunkach domowych jest bardzo trudne, co gorsza rzadko kiedy takie farbowanie spełnia nasze oczekiwania.

- W momencie, kiedy nasza klienta chce zdjąć ten kolor, to zachodzi proces chemiczny, który dla nas jest bardzo trudny. [...] Henna lub jakakolwiek farba roślinna okleja nam całą część włosa, tworząc taką pierzynkę. Kiedy przechodzimy do procesów, które już mają swoją oksydację, amoniak, tak naprawdę musimy się dostać do tych najmniejszych cząsteczek włosa i to jest trudne. Ponieważ ta cała pierzynka z farby roślinnej blokuje to [...], wtedy się włosy gotują - tłumaczyła specjalistka.

Jak dobrać kolor farby?

Wybór kolorów jest ogromny, jednak w ocenie naszej rozmówczyni najlepiej będzie, jeśli wybierzemy się do fryzjera i poprosimy o poradę. Taka konsultacja zazwyczaj jest darmowa. - Możemy też sprzedać naszemu klientowi już przygotowaną mieszankę i nie trzeba kupować w drogerii - zaznaczyła.

Osoby, które mimo wszystko chcą farbować włosy samodzielnie, nie powinny wybierać farb roślinnych. - Nie farbą roślinną, tylko już obojętnie jaką chemiczną, my już sobie z tym łatwiej poradzimy, żeby to zdjąć niż jednak środki naturalne. To jednak nie jest dobre, później nie wygląda, do tego nieładnie pachnie, [...] chemia jest bezpieczniejsza - podsumowała Dobrawa Piękos-Szymańska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości