"Cierpią na tym nie tylko nasze portfele, ale i uroda". Jak inflacja zmieniła branżę kosmetyczną?

Inflacja wpłynęła na branżę beauty
Inflacja wpłynęła na branżę beauty
Źródło: Guido Mieth/Getty Images
Inflacja wpływa właściwie na każdy aspekt naszej codzienności. Droższa benzyna, produkty spożywcze czy kosmetyki to dopiero początek. Koszty życia wzrosły, więc wzrosły też ceny usług. W branży kosmetycznej więcej płacą nie tylko klienci, ale i przedsiębiorcy. Kobiety opowiedziały nam, ile muszą teraz zapłacić za wizytę u fryzjera czy kosmetyczki.

Inflacja a uroda

Matylda od lat korzysta z usług manikiurzystek na warszawskiej Ochocie. Odwiedziła wiele salonów, w których ceny za manicure hybrydowy jeszcze kilka miesięcy temu wahały się od 60 do około 85 zł. Teraz za hybrydę musi zapłacić od 90 do 120 zł.

Jak dbać o włosy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

- Nie stać mnie na to, żeby co 2,5-3 tygodnie wydawać około 100 zł na paznokcie. To zdecydowanie za dużo. Wcześniej chodziłam jeszcze na przedłużanie rzęs i co jakiś czas na zabieg do kosmetyczki, ale teraz musiałam z tego zrezygnować. Paznokcie, rzęsy i zabieg na twarz to obecnie koszt ponad 500 zł. Przyjmując, że miałabym korzystać z tego dwa razy w miesiącu, to musiałabym wydawać ponad 1 tys. zł wyłącznie na "urodę". A 1 tys. zł to niespełna jedna czwarta mojej pensji - wskazuje Matylda.

Przez wzrost cen nasza bohaterka nie może zadbać o siebie tak, jak by tego chciała. - Ładne paznokcie, rzęsy, zadbana cera czy włosy to coś, co pomaga mi podnieść samoocenę, przez co czuję się lepiej. Pracuję jako przedstawiciel handlowy, mam ciągły kontakt z klientami, więc chociażby z racji wykonywanego zawodu, muszę dobrze wyglądać i odpowiednio się prezentować. Mój wizerunek wpływa na to, jak odbierają mnie przedsiębiorcy - tłumaczy Matylda.

- Inflacja podniosła ceny nie tylko jedzenia czy paliwa, ale też wielu usług - np. w branży budowlanej, odzieżowej czy kosmetycznej. Cierpią na tym nie tylko nasze portfele, ale i uroda. Mężczyźni zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że my, kobiety, by ładnie wyglądać, musimy wydać na to mnóstwo pieniędzy. Przecież oprócz robienia paznokci czy rzęs, chodzimy też do fryzjera, gdzie za farbowanie i modelowanie trzeba zapłacić kilkaset złotych. Odwiedzamy kosmetyczki, by zrobić depilację, hennę, oczyszczanie twarzy, zabiegi z kwasami itd. To są ogromne koszty, na które mnie, ale też i wiele moich koleżanek, obecnie po prostu nie stać. Trzeba wybierać, czy w tym miesiącu pójdę do fryzjera, czy jednak na paznokcie - mówi z żalem Matylda.

Z kolei Joanna z powodu podwyżek cen zrezygnowała z korzystania z usług branży beauty. - Musiałam zredukować koszty, bo mam na głowie kredyt. Nie chodzę już do kosmetyczki, nie chodzę na paznokcie. U fryzjera podcinam sobie tylko końcówki, a farbuję się sama w domu, farbą z drogerii. Przy tej drożyźnie nie podołałabym finansowo, żeby płacić raty, rachunki, robić zakupy i jeszcze wydawać tyle pieniędzy na paznokcie czy włosy. Niestety, skończyły się czasy, kiedy było mnie stać na przyjemności - wyznaje Asia.

Wzrosły ceny, klienci odchodzą

Z jednej strony klientki narzekają na wysokie ceny usług branży beauty, a z drugiej strony są fryzjerzy, kosmetyczki czy manikiurzystki, chcący utrzymać się na rynku. Jak mówi nam Natalia, która ma swój salon fryzjerski w Warszawie, sytuacja zmusiła ją do podniesienia kosztów usług.

- Nasza branża bardzo dostała w kość przez pandemię. Ludzie szybko zapomnieli, przez ile miesięcy byliśmy całkowicie zamknięci i nasze biznesy nie zarabiały. Jakoś zaczęliśmy wychodzić z tego kryzysu i znów kłody pod nogi. Wiele salonów po prostu musiało podnieść ceny, bo wzrosły koszty produktów, wzrosły opłaty za rachunki, wzrosły składki. Skutkiem tego są wyższe ceny za nasze usługi - wyjaśnia Natalia, która od 4 lat prowadzi własny salon

Ewelina prowadzi salon fryzjerski w Kołobrzegu. W mniejszym mieście ceny usług nie są tak wysokie, np. w porównaniu do tych w stolicy. Jeszcze do niedawna Ewelina brała 30 zł za podcięcie włosów. Teraz ta usługa kosztuje już 50 zł.

- Wszystko poszło w górę przez tę inflację. Opłata za wynajem salonu wzrosła mi o 300 zł miesięcznie. Od prawie pół roku płacę większe rachunki za prąd. Są wyższe ceny rękawiczek, produktów do dezynfekcji, półproduktów kosmetycznych, ale i samych kosmetyków do pielęgnacji włosów. To powoduje, że im my, przedsiębiorcy, musimy podnosić ceny, żeby w jakikolwiek sposób utrzymać się na powierzchni i nie popaść w długi - tłumaczy nam Ewelina.

Skutkiem podniesienia cen jest niestety mniejsza ilość klientów w salonie Eweliny. - Mam wiele klientek, które przychodzą do mnie od lat, więc rozumieją moją sytuację i wciąż, mimo podwyżki cen, podcinają i farbują u mnie włosy. Ale prawda jest taka, że bez nich salon świeciłby pustkami. Kilka miesięcy temu w ciągu dnia panie przewijały się cały czas. Nawet jeśli nie były umówione, to wpadały i zapisywały się na wizytę. Jedne klientki wchodziły, drugie wychodziły. Teraz są dłuższe przerwy, takie okienko potrafi trwać nawet 2-3 godziny. Jeśli siedzę bezczynnie, to nie zarabiam - mówi zawiedziona fryzjerka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"